Optimální velikost pokoje, to je po pojem, který obrovsky relativní. Co někomu přijde malé, jinému se může jevit jako dostatečné a někomu dalšímu už veliké.
Je-li tedy řeč o onom „optimálním“, pak lze klidně užít širší pojem: optimální rodinný dům. Taková stavba není v obecném vnímání lidské populace ani malá, ani velká a splňuje nároky na pohodový život čtyř až pětičlenné rodiny.
Co tedy nejčastěji obsahuje optimální rodinný dům?
Ať už bude stavba přízemní, nebo dvoupatrová, její organismus by mohl vypadat takto:
- obývací pokoj se stolováním,
- kuchyně,
- ložnice,
- dva dětské pokoje
- malá koupelna s toaletou,
- velká koupelna,
- malá pracovna,
- zádveří,
- technická místnost (kombinovaná s domácími pracemi)
- a garáž pro jeden osobní automobil (s kapacitou pro uskladnění zahradního nábytku a zařízení).
Pojďme si teď postupně rozebrat, jak veliké by tyto provozy měly být.
Denní zóna - obývací pokoj s kuchyní
Nejrozsáhlejší provoz domu si může dovolit mírné plošné přešlapy, neboť se jedná o místnost, v níž se setkávají všichni členové rodiny.
Velikost obývacího pokoje je udávána charakterem sedací soupravy a její kapacitou. Totéž platí o stolování, kde je geometrická charakteristika udávána tvarem a kapacitou jídelního stolu. V případě kuchyně rozhodující roli sehrává ostrůvek, počet zabudovaných spotřebičů a tvar pracovní plochy.
Aby veškeré dílčí zóny spolehlivě fungovaly a aby nenastávaly manipulační kolize, měla by velikost obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou dosáhnout minimálně na 40 m2 (optimálně však na 45-50 m2). Takový prostor ustájí zcela bez potíží sedačku pro 5 osob, jídelní stůl pro 6 stolujících a standardní kuchyňskou linku. Šíře prostoru by měla být minimálně 3,5 až 4 m.
Ložnice
Tuzemské vyhlášky rozlišují ložnice pro jednu a dvě osoby. V prvém případě nařizují minimální plošnou výměru ve výši 8 m2, ve druhém pak ve výši 12 m2.
Budeme-li ložnici vnímat jako monofunkční prostor, ve kterém se převážně spí, pak je druhé číslo poměrně vřelé. Ve své podstatě se jedná o místnost s rozměry 3x4 m. Do této plochy se pohodlně vejde jak lůžko pro 2 osoby, tak noční stolky a v mnoha případech i šatní skříň.
Dětské pokoje
Dětské pokoje jsou vyhláškově vnímány identicky. Pro jedno dítě je nutné splnit 8 m2, pro dvě ratolesti pak 12 m2. Pokoj o 8 m2 je ovšem prakticky nepředstavitelný. Obecně lze doporučit minimálně 10 m2, optimálně pak 11 m2. Do takto navýšené plochy lze bez potíží umístit běžnou postel (2,1x0,9 m), pracovní stůl (1,5x0,7 m) a šatní skříň.
Předimenzování plochy pokojů představuje v praxi zcela běžný standard, který je způsobovaný obavou z malosti. Dětské pokoje však mají omezenou životnost. Po odchodu dětí „do světa“ se z nich stávají prázdné přihrádky, častokrát pouhé pokoje pro hosty.
Koupelny
Je třeba rozlišit koupelnu provozní a koupelnu soukromou, tzv. rodinnou. V té první se zpravidla nalézá „veřejná toaleta“, menší umyvadlo a sprchový kout. Takovýto prostor nevyžaduje závratnou geometrii a bohatě si vystačí se 4 m2.
Ve druhém případě je třeba být trochu vřelejší. I proto, že se zde objevuje vana (častokrát přisazená nebo volně stojící), pohodlnější sprchový kout, pár umyvadel a často i záchodová mísa s bidetem. V těchto případech je nutné vymezit minimální velikost koupelny alespoň 9 m2.
Zádveří
Zádveří představuje první místnost, do níž je vstupováno a která častokrát pojímá větší počet příchozích / odchozích osob. Šíře prostoru by měla být taková, aby umožnila implementaci šatní skříně (60 až 70 cm, dle charakteru dveří) a zachovala žádoucí manipulační plochy. Jako přívětivý lze shledat poměr 2,5x3,0 m. Výsledná velikost zádveří by neměla přesáhnout 7-8 m2.
Technická místnost
Geometrické parametry jsou obdobné jako u výše zmíněného zádveří. Ve většině technologických případů hravě obstojí metráž okolo 7 m2. A to i za předpokladu, že je tento prostor kombinován s provozem domácích prací (s žehlením, praním, sušením…).
Komunikace
Zde platí jednoduchá matematická pomůcka: chodby a haly zabírají přibližně 10% plochy daného podlaží. Do této výměry však nelze započítávat schodišťové konstrukce, které si žijí vlastním geometrickým životem. V rodinném domě se prakticky vyskytují 3 druhy schodišť: jednoramenné přímé (min. 5 m2), dvouramenné s mezipodestou (min. 7 m2) a dvouramenné se zkosenými stupni (min. 5 m2).
Garáž
Velikost garáže se odvíjí od velikosti automobilu. Mnohdy není určující ani tak šíře vozu, jako spíše jeho samotná délka. Po obvodu auta by měl být zachován bezpečnostní a provozní odstup. Všude, kde se očekává aktivní pohyb (tedy výstup / nástup, nebo pouhý průchod), tam by neměl volný prostor klesnout pod 1 metr. Vezmeme-li v potaz průměrnou šíři 1,8 m a průměrnou hloubku 4,8 m, pak lze by mohla optimální velikost garáže být 6x4 m.
Je-li vyžadována úložná kapacita, pak je nutné navýšit šířku prostoru o další metr. Výsledná garáž bude mít výměru 6x5 m a pohodlně pojme jak úložné regály, tak i zaparkovanou sekačku.