Kde vychází a kde zapadá slunce
V architektuře se o východu a západu slunce bavíme v souvislosti s orientací domu vůči světovým stranám.
Orientaci jednotlivých místností ke světovým stranám, zejména pak ložnice, probíráme s klienty velmi často. A téměř ve všech případech narážíme na stejný problém.
To, kde slunce vychází, a kde zapadá, je totiž relativní, a lidé si to často neuvědomují. Úplně typickou větou na pozemku je: “No slunce vychází tímto směrem a zapadá tímto.” Pokud však přemýšlíte jak dům a jeho místnosti správně orientovat, musíte brát v úvahu také to, kde bude zapadat a vycházet za měsíc nebo za půl roku.
Z obrázků je patrné, že tam, kde je východ, nemusí slunce vycházet, a tam, kde je západ, zase zapadat. Vše závisí na ročním období. Pokud jste parcelu koupili v létě (na obrázku červeně), můžete mít v podvědomí uložen západ nebo východ slunce dosti zkreslený. Přesný západ a východ kopíruje slunce pouze v dny denní rovnodennosti (na obrázku oranžově).
A jak tedy přemýšlet nad orientací domu a jeho místností?
Orientace domu a jeho místností, a umístění domu na pozemku
Orientace místností ke světovým stranám podle typologie staveb
- Ložnice – východ
- Obývací pokoj – jih nebo západ
- Dětské pokoje – jih nebo západ
- Pracovna – sever
- Koupelny – sever
- Zádveří a garáž – sever nebo východ
- Technická místnost – sever
- Schodiště – sever nebo východ
Orientace domu a jeho místností v praxi
Ačkoliv nám příručky uvádí, jak bychom měli jednotlivé místnosti v domě orientovat, z praxe víme, že jde o individuální záležitost a pro opravdový komfort v domě vyžaduje každý jedinec orientaci dle vlastních požadavků. V minulosti jsme navrhovali dům pro klienty, kteří vyžadovali ložnici na jinou stranu než na východ, jelikož neměli rádi, když je ráno budilo slunce. Takových případů jsme již zažili několik.
Co je však kolikrát také neméně důležité je to, co za tím oknem uvidíte. Jinak řečeno, nebudu si orientovat obývací pokoj na západ v případě, že bych se musel dívat na stěnu sousedova domu.
V praxi jsme několikrát udělali velké prosklení obývacího pokoje na sever, ale i na jih. Na jihu jsme získávali potřebné slunce a proslunění a na severu byl krásný výhled do údolí a na kostel.
Co ovšem vždy musíme dodržet jsou hygienické normy. Tyto normy nám stanovují jaké procento obytných místností musí být prosluněno. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nelze při zhoršených podmínkách na parcele umisťovat obytné místnosti na sever, jelikož by nedošlo ke splnění hygienických limitů.
Nejčastěji se s tímto problémem potýkáme ve stavbě nebo rekonstrukci domu v proluce (řadové domy). U těchto domů je možno získávat slunce pouze ze dvou světových stran. Pokud je to však jih a sever, může dojít k tomu, že některé místnosti nebudou prosluněny. To v případě podružných místností není problém. V případě obytné místnosti však musí být splněno proslunění obytné místnosti v dny denní rovnodennosti (na obrázku oranžově) minimálně 1,5 h za den.
Obecné pravidla pro návrh tedy neexistují.
Orientaci místností v domě je důležité mít promyšlenou ještě před koupí pozemku tak, aby bylo možné dosáhnout požadovaného komfortu v domě. Tvar, velikost a orientace pozemku mají totiž velký vliv na výslednou stavbu a můžou hodně omezit vaše možnosti.
Umístění domu na pozemku
Na umístění domu na pozemku mají velký vliv tvar, velikost a orientace pozemku, a také okolní zástavba a zeleň.
Ideální případ je, když máme možnost umístit dům na pozemku tak, že příjezdová komunikace je umístěna na sever nebo východ, a dům pak zakryje zahradu, která bude směřovat na jih, a vytvoří tak požadované soukromí.
Co mnohdy má vliv na samotné proslunění místností jsou také:
- vysoko vzrostlé stromy na parcele, nebo jejím okolí (les),
- zastínění od souseda,
- okolní hory, za které se slunce schová,
- a také svažení parcely, kdy čelem ke svahu jsme otočení na jih.
Především poslední zmiňovaný případ (špatně orientovaný svah) bývá největší problém!
Rada na závěr
Není nutné se vždy dogmaticky držet pravidel, ale je nutné dodržovat hygienické normy. Před koupí pozemku je ideální sehnat si fotografie pozemku ze zimního období. Pokud to není možné, existuje aplikace pro chytré telefony (sun surveyor), která vám průběh slunce ve vámi zvolenou roční dobu ukáže přímo přes fotoaparát. Velký pozor si dejte na pozemky ve svahu, kdy svah je špatně orientován.