1. Získání úvodních informací
Nejprve je nezbytné zjistit, zda se na parcele dá stavět a za jakých podmínek. Podmínky výstavby zpravidla určuje územní plán obce. V něm se často můžou objevit regulativy na tvar a orientaci střechy, maximální výšku domu, odstup od silnice nebo maximální procento zastavitelnosti pozemku.
Na co si dát u pozemku ještě pozor si můžete přečíst v našem článku Jak vybrat pozemek pro dům.
Dále je velmi užitečné zjistit, jaká povolení a vyjádření budete pro stavbu potřebovat. Na každém stavebním úřadě je situace trochu odlišná. Seznam dotčených orgánů by vám měli předat na stavebním úřadě. V této chvíli je dobré snažit se získat co nejvíce informací, jelikož v případě, že nějaké vyjádření opomenete, může se povolování stavby protáhnout.
Ze zákona má každý úřad na vyjádření 30 dní.
2. Vyjádření o dotčení od správců sítí
Nejdelším procesem při stavebním povolení je schválení přípojek k rodinnému domu. Prvním krokem je poslat správcům všech sítí (ČEZ, RWE, vodárny a kanalizace, atd.) nacházejících se v okolí pozemku žádost o vyjádření k dotčení. Zpět vám příjdou informace, zda je parcela danou sítí dotčena, jestli je možné se na ní připojit a za jakých podmínek. Na základě těchto vyjádření se poté vypracovává projekt přípojek.
3. Povolení přípojek
Po vyprojektování přípojek se správci sítí musí opět obeslat, tentokrát i s projektem, aby dali souhlasné vyjádření s dokumentací. Na vyjádření musí být výslovně napsáno, že slouží pro účely stavebního řízení / stavebního povolení. Například u ČEZ a RWE je navíc nutné sepsat smlouvu o budoucím připojení.
4. Vyjádření od orgánů státní správy
K projektu rodinného domu se kromě správců sítí vyjadřuje i množství úřadů v rámci státní správy. Jejich seznam se v různých místech může lišit. Většinou se ale jedná mimo jiné o vyjádření odboru životního prostředí, příslušného povodí, hygieny, hasičského záchranného sboru, hlavního architekta, vynětí ze zemědělského půdního fondu, policie ČR, lesy ČR, památkářů, správce komunikace, jiných speciálních a správních úřadů a nebo koordinované stanovisko Magistrátu.
Kromě stavebního úřadu musí stavbu včetně přípojek a oplocení povolit samotná obec.
Pokud má být dům podán na ohlášku, musí se zajistit souhlasy sousedů. Pakliže se stavebníkovi nepodaří souhlasy sousedů zajistit, tak jde dům na standardní stavební povolení.
5. Na stavebním úřadě
Pokud získáte všechna tato kladná vyjádření a povolení, může se projekt podat na stavební úřad.
Pokud se stavba podává na ohlášku, je schválení na stavebním úřadě výrazně rychlejší a administrativní poplatek je nižší.
Pokud se dům podává na územní řízení a stavební povolení, je doba vyřízení delsí než u první možnosti.
Když je vše v pořádku, vydá vám stavební úřad souhlas s provedením stavby nebo stavební povolení a můžete začít stavět.