Na začátku bych zdůraznil fakt, že pouze jediný z výše uvedených dozorů má právní oporu v legislativě, a to stavební dozor, který se však na stavbách téměř nevyskytuje (důvody jsou popsány níže).
Jedinou zmínkou v zákoně je, že při financování staveb z veřejných peněz musí investor (v tomto smyslu myšleno obec nebo stát) zajistit na stavbě technický i autorský dozor. Jinak řečeno státní zakázky se bez nich neobejdou.
Autorský dozor
Autorský dozor poskytuje servis k projektové dokumentaci poté, co je projekt dokončen a odevzdán.
Kdo autorský dozor může vykonávat
Vzdělání autorského dozoru není v zákoně nijak specifikováno. Může ho však vykonávat pouze autor projektové dokumentace.
K čemu autorský dozor slouží
- Vysvětluje pracovníkům dodavatele stavby jednotlivé vazby a detaily projektové dokumentace. Projektovou dokumentaci je možno vyložit si několika způsoby stejně jako třeba knihu nebo film.
- Vytváří pro stavební firmu další možné detaily nad rámec prováděcí dokumentace (DPS), kterými si stavební firma není jistá.
- Spolupracuje s investorem při výběru dodavatelské firmy.
- Pořizuje fotodokumentaci staveb ve všech částech výstavby.
- Kontroluje průběh výstavby. Je nutné, aby někdo pravidelně na stavbu jezdil a kontroloval, zda se staví správně podle projektu.
- Komunikuje s úředníky stavebního úřadu, zve je na kontrolní prohlídky a dojednává případné změny.
- Hlídá respektování podmínek výstavby, které byly stanoveny stavebním úřadem.
- Asistuje při samotné kolaudaci popřípadě řízeních ze strany stavebního úřadu.
- Přeprojektování dokumentace na ekonomičtější varianty materiálů, konstrukcí nebo technologií. Jelikož přesnou cenu stavby lze určit až po úplném vyprojektování, může nastat situace, kdy je třeba dům změnit z ekonomických důvodů na popud investora.
- Částečně nahrazuje dokumentaci zadání stavby dodavateli (DZS). Jde o dílčí úpravy projektové dokumentace na míru konkrétnímu dodavateli stavby.
- Pořizuje fotodokumentaci a zapisuje do stavebního deníku.
- Pomáhá při výběru konkrétních zařizovacích předmětů, dlažeb, podlah, barev, atd.
- Posuzuje, schvaluje a popřípadě sám navrhuje změny a odchylky oproti schválené projektové dokumentaci. Projektová dokumentace nikdy neřeší samotnou stavbu na 100%. Změny a odchylky na stavbě vznikají velice často.
Změny na popud stavební firmy
Můžou například vznikat, když firma používá jiné technologie a postupy, než zamýšlel projektant. A jelikož samotná stavební firma byla vybrána až po zpracování projektové dokumentace, nemohl projektant o možnostech konkrétní firmy nic tušit.
Modelová situace: Stavební firma, která vlastní své bednění je logicky schopna provést některé konstrukce výhodněji než firma, která bednění nevlastní. S tímto však nelze dopředu počítat.
Změny na popud investora
Jako investor, který má během výstavby možnost fyzicky procházet stavbu, můžete změnit svůj názor na různé části stavby. Nejčastěji se však jedná o změny materiálů. Změny ale navrhuje i samotný autorský dozor. Jako podnět může být nový materiál na trhu, o kterém v době projektu nebylo moc známo, nebo během realizace vyšlo na povrch nové efektivnější a ekonomičtější řešení.
V druhé polovině výstavby se při autorském dozoru může angažovat i architekt, který pomáhá s výběrem barev fasády, obkladu, oken, kování, interiérových dveří, zařizovacích předmětů, interiérových prvků, dlažeb a podobně.
Ostatní případy
Ačkoli projektová dokumentace řeší velkou spoustu stavebních materiálů a řešení, neřeší vždy konkrétní výrobce. Ti vzejdou až na základě tendru, jehož podkladem je projektová dokumentace. Pokud se tedy během výstavby ukáže, že je výhodnější a ekonomičtější pro investora změnit danou technologii nebo materiál, je zde autorský dozor, aby tuto změnu naprojektoval a připravil.
Pozor na změny bez souhlasu autorského dozoru (obecně autora). Jsou v rozporu s autorským zákonem a to jak změny vyvolané stavební firmou, tak samotným investorem !!!
Technický dozor
Kdo technický dozor může vykonávat
Vzdělání technického dozoru rovněž není v zákoně nijak specifikováno. Na rozdíl od autorského dozoru se na začátku musí technický dozor s dokumentací seznámit a celou ji prostudovat.
K čemu slouží technický dozor
Jeho práce nespočívá ani tak v kontrole stavby jako spíše v koordinaci stavby tak, aby proběhla bezproblémově a v termínu dle smlouvy o dílo mezi stavební firmou a investorem.
Je to technický poradce a zástupce investora ve věcech smluvních. Podobnou afinitu má právník, který vás zastupuje před soudem (technický dozor vás zastupuje při jednáních se stavební firmou).
Přebírá jednotlivé části díla za investora podpisem ve stavebním deníku nebo v předávacím protokolu. Především pak konstrukce, které budou v budoucnu zakryty a nebude jejich kontrola možná.
U větších a komplikovaných staveb je technický dozor v podstatě neodmyslitelný. U rodinných domů a menších staveb je spíše doporučen.
Technický dozor dále:
- Kontroluje fakturaci se stavební firmou. Zda stavební firma fakturuje dle smlouvy např. skutečně provedenou práci.
- Kontroluje a upravuje harmonogram výstavby.
- Koordinuje proces stavebních prací se stavební firmou tak, aby na stavbě nevznikaly prodlevy.
- Kontroluje atesty a certifikáty dodaných stavebních materiálů
- Účastní se kontrolních zkoušek těsnosti kanalizace, střešního pláště a dalších nezbytně nutných kvalitativních zkoušek na stavbě.
- Vykonává inženýrskou činnost po stavebním povolení (pokud toto nevykonává autorský dozor) např. řeší změny stavby před dokončením se stavebním úřadem, kolaudaci, komunikuje s dotčenými orgány a sousedy atd..
- Zakresluje změny do stavební dokumentace pro pozdější možnost vyhotovení dokumentace skutečného provedení stavby (DSPS).
Modelový případ
Častým případem je již zmíněná změna stavby při její realizaci. Stavební firma navrhne změnu, autorský dozor změnu posoudí a navrhne řešení. Technický dozor pak dohlédne na správnost ocenění víceprací a méněprací dle položkového rozpočtu, zpracuje dodatek ke smlouvě, provede zápis do stavebního deníku, provedené změny převezme předávacím protokolem, a dohlédne, zda se změna správně fakturovala. Stavební firma předává faktury technickému dozoru, ten kontroluje jejich správnost a oprávněnost vzhledem ke smlouvě projektu a položkovému rozpočtu a doporučuje investorovi jejich proplacení nebo vrácení stavební firmě.
Mimo to samozřejmě řeší koordinaci na stavbě a dodržování termínů vyplývajících ze smlouvy o dílo a kontroluje dodané materiály a jejich potřebné atesty, certifikace a zkoušky (např. zkoušky kanalizace), přejímá dokončené části stavby, kontroluje položkový rozpočet a technologické předpisy. Stejně jako autorský dozor se účastní kontrolních dnů. Objem práce technického dozoru je přímo úměrný neschopnosti stavební firmy.
Stavební dozor
Kdo stavební dozor může vykonávat
Stavební dozor musí mít ze zákona VŠ stavebního nebo architektonického zaměření, nebo střední školu stavebního zaměření a 3 roky praxe v oboru.
Jde o nejčastěji skloňovaný termín mezi lajckou veřejností. Nepředstavuje však to, co si lidé pod tímto pojmem představují. Jeho činnost je nejlépe sepsána ve stavebním zákoně 183/2006 Sb.
Ve zkratce se jedná o osobu, která odpovídá spolu s investorem za správné provedení stavby v souladu s právními předpisy u staveb prováděných svépomocí. Ano, skutečně je to osoba vyskytující se pouze u staveb prováděných svépomocí. Ze zákona však vyplývá, že svépomocí se mohou realizovat pouze jednoduché stavby do 150 m2 zastavěné plochy. Proto je stavební dozor spíše pojem než reálně se na stavbách vyskytující se osoba.
Pozor! Jakýkoli dozor z výše uvedených si vždy účtuje kromě hodinové sazby také sazbu na dopravu. Někdy formou hodinové mzdy, nebo ujetých kilometrů. Toto neplatí pro paušálně sjednané dozory, kteří si účtují procento z ceny stavby. Výše zmiňovaný rozsah jednotlivých dozorů se může lišit případ od případu.