Jaká je cena architekta – 3 způsoby určení ceny architektonické studie
Přesná cena architektonické studie se dá určit až na základě konkrétního zadání, velikosti a složitosti stavby, ale také rozsahu služeb a umístění stavby. Níže uvádíme způsob, jak se většina architektů k tomuto staví a jak cenu určuje.
Každý architekt určuje svou cenu jinak. Obecně jsou však tři proudy určování cen.
Architekt odhadne cenu domu a vezme si procento z odhadnuté ceny
Postup je takový, že architekt spočítá , spíše odhadne obestavěný prostor stavby v m3 a ten vynásobí cenou za m3.
Cena za m3 stavby se dá vzít z různých ceníků, ale většinou si architekti tuto cenu určují na základě svých již postavených staveb, kde znají výslednou cenu stavby i obestavěný prostor. Je to lepší řešení než ceníková cena, protože každý architekt navrhuje domy jinak a také v jiném standardu a ceny se proto diametrálně liší.
Z odhadované výsledné ceny stavby si pak architekt vypočítá cenu za jednotlivé části výkonu. Každá část spolupráce se počítá určitým procentem z ceny stavby - například dle českých stavebních standardů nebo ceníku UNIKA.
Odkaz na tento výpočet je také součástí českých stavebních standardů
Pro architektonické studie to bývá od 1-2% z celkové ceny stavby.
Zde však narážíme na problém tohoto cenění architektonických studií, jelikož architekt není motivován peníze investorovi šetřit, ale naopak mu je co nejvíce utrácet a tím si zvýšit svůj honorář. Neříkám, že tato metoda je nefunkční, ale my se k ní uchylujeme pouze v případě, že nejsme schopni zakázku nacenit jinak.
Architekt odhadne plochu domu a vynásobí ji svou cenou za m2
Tento způsob používáme nejčastěji u rodinných domů. Nelze říci, že by vycházel o polovinu levněji než předešlý způsob. Přeci jenom každý architekt si na sebe musí vydělat a je nepravděpodobné, že by to jeden dělal z 50% marží a druhý s 5% marží.
Každopádně je tento způsob pro investory přehlednější, jelikož počítat m2 navrhované plochy je jednodušší než počítat metry kubické obestavěného prostoru.
Co je však důležitější, je to, že architekt není motivován přidávat někde drahé obklady jenom proto , aby si zvýšil svůj zisk.
Podrobně o tom, jak konkrétně my určujeme ceny , si můžete přečíst blíže v sekci ceny našich služeb.
Architekt odhadne časovou náročnost a vynásobí ji svou hodinovou sazbou
Tento způsob často používáme spíše na odhad ceny návrhu interiérů. Lze však požít i ke stanovení ceny architektonické studie.
Hodinové sazby architektonických studií se běžně pohybují někde v rozmezí 400 – 1200 kč / hodinu.
Co nemusí být součástí ceny architektonické studie
Nejčastěji nejsou v ceně externí subdodavatelé. Je to však hodně individuální.
Velice často nejsou v ceně průzkumy pozemku. Každý to dělá jinak, ale standardně to nebývá součástí ceny architekta.
Ačkoli vizualizace jsou dnes běžně součástí architektonických studií, najdou se i takoví, kteří je součástí ceny nemají nebo mají, ale v mizerné kvalitě.
Návrh interiéru není součástí studie stavby. Ovšem třeba naši architekti, když se pro nějaký dům nadchnou, zpracovávají navíc nějakou vizualizaci interiéru, aby klienti nahlídli také trochu pod pokličku. Není to vždy, ale architekt většinou ocení možnost navrhnout si dům komplexně a klient zase ocení, že může vidět něco navíc.
Inženýrská činnost typu zjištění územně plánovací informace, nastudování regulativ, návštěva parcely, zjištění dotčených sítí atd.. To vše může být, často však nebývá, součástí architektonické studie, ačkoli samotné studii předchází.