Lidé se často domnívají, že cenu můžou nejvíce ovlivnit při výběru stavební firmy. Toto je však polopravda jejíž důsledkem bývá přecenění svých finančních možností s nutností výběru té nejlevnější stavební firmy. Ve stavebnictví však platí pravidlo, že to nejlevnější je také nejhorší, což se nám stále potvrzuje.
Čemu se vyhnout
Pozor na slibotechny
Berte s rezervou lidi, kteří vám slibují nereálné termíny, ceny a podmínky. Z praxe vím, že často ani jedno nesplní, zejména pokud jde o stavebnictví. Ať už v projekci, architektuře, nebo na stavbě, všude se pohybuje spousta lidí, kteří klientům naslibují vše, co chtějí slyšet.
Pakliže budete nuceni vybrat firmu nebo řemeslníka, který není tolik prověřený, nevsázejte tolik na vzájemnou dohodu, zejména pak když jde o termíny.
Nevsázejte na stavbu svépomocí
”Chceme stavět stavbu svépomocí” slýchám od klientů poměrně často. Rád se pak ptám: „Opravdu chcete o víkendech stavět bednění a zdít zdivo?“ Odpověď samozřejmě zní, že ne, a že vlastně spíše chtějí najímat drobné řemeslníky.
Lidé pak ve finále ale zjišťují, že je to řešení, které sebou nese více práce a problémů, než si dokáží představit.
Nikdo vám totiž nedá záruku na celou stavbu. Na takovýchto stavbách jsme přestali dělat dozory, jelikož výsledek je vždy nekvalitní, a především jde místo o stavařinu spíše o právní činnost, kdy je třeba neustále hnát k zodpovědnosti dotyčného subdodavatele, který se rád vymlouvá na jiného subdodavatele (pokud vůbec na stavbu přijde).
Nespoléhejte na slevu od známých
S těmi vám doporučuji vůbec nepočítat. Ne proto, že by nebyli ochotní vám slevu dát, ale proto, že nemají možnost. Více o tom, jaké jsou dnes vlastně marže stavebních firem jsme psali v článku 3 mýty o šetření na stavbě, které by měl znát každý.
Neberte v úvahu šetření na materiálu
Ve stavebnictví platí - nejlevnější = nejméně kvalitní.
Vypusťte myšlenku stavět dům po částech
Jelikož velkou část ceny stavby tvoří nepřímé náklady stavby (oplocení staveniště, WC na stavbě, odpady na staveništi, buňka, atd.), je toto řešení ekonomicky nevhodné.
Například kvůli dostavbě garáže vzniknou znovu náklady jako dovoz materiálu, domíchávače, zařízení staveniště, odvoz zeminy a odpadu na skládku, a další.
Říkáte si, že plot, zpevněné plochy, terasu, nebo zahradu doděláte později? Jediné co připadá v úvahu je zahrada. Vše ostatní bude stavební úřad požadovat při kolaudaci.
A co bychom vám tedy poradili?
Naše doporučení
Chronologicky od nejdůležitějších.
Mějte pevnou finanční rezervu
Drtivá většina lidí jde dnes finančně na krev. Už po studii se však ocitnou na okraji svých finančních možností, a to je teprve začátek. K reálnému dokončení stavby je ještě veliký kus cesty.
Zapomeňte větu "To se nějak zvládne."
Pokud nemáte se stavařinou zkušenosti, abyste byli schopni vidět věci tak, jak jsou, pravděpodobně se stane přesný opak. Problémy a starosti, které tak mohou vzniknout, nikomu nepřeji.
Koupě dobré parcely ovlivní cenu více než si myslíte
Často za námi chodí lidé, kteří nemají moc financí a chtějí dům postavit co nejlevněji a přitom se zadlužit na celý život. Výběr pozemku je pak to, co by neměli podcenit. Orientace pozemku, svažitost, umístění stavby, nedostupná infrastruktura (pokud chybí zpevněná příjezdová cesta, sítě atd.), to vše výrazně ovlivní výslednou cenu stavby.
Nejvíce ušetříte na zmenšení podlahové plochy domu
Je to v podstatě jediný způsob, jak jednoduše a efektivně ušetřit. Dobře proto s námi prodiskutujte velikosti jednotlivých místností a nedělejte dům větší, než je nutné a praktické. Paradoxem všeho tedy je, že pokud chcete šetřit, musíte to udělat hned na začátku (viz. Graf).