Co doopravdy obsahují projekty rodinných domů, aneb každý projektant nakreslí něco jiného
Rozsah projektu domu je upraven vyhláškou, ve které je uvedeno, jak se projekty dělí a jaký mají účel. Jsou to například dokumentace pro územní řízení, dokumentace k provádění stavby, dokumentace pro stavební povolení, atd. U každé z nich je pak uvedeno, v jakém měřítku a přibližném detailu daný výkres provést.
Tím to ale končí. Projekt na dům je velmi složitý a individuální dokument. Při jeho zpracování hraje roli zkušenost projektanta, jeho estetické cítění, zvyklosti a předvídavost. Stane se tak, že když si vezmete vedle sebe stejný výkres od dvou různých projektantů, každý bude vypadat úplně jinak. A to nejen v použitém typu písma, ale samozřejmě v jiných technických specifikacích.
Každý projektant okótuje trochu něco jiného a nebo se zaměří na jiné problémové místo. Někdo udělá projekt prakticky a uvede pouze ty informace, které považuje za důležité, někdo je naopak puntičkář a s výkresem si vyhraje, i když by některé informace ve výkrese nemusely být.
Klient jako laik tak není schopen posoudit, jestli je projekt skutečně kvalitní. Může porovnávat snad jen počty výkresů ve složce a množství informací ve výkrese. Úkolem výkresu je však dobře sloužit svému účelu, což může představovat dobrou orientaci pro úředníka a nebo dobře vyřešený detail pro zedníka.
Když dáte projekt do rukou stavební firmy
Stejně jako každý projektant kreslí jiným způsobem, tak i každé stavební firmě vyhovuje trochu něco jiného. Může se tak stát, že kdyby dvě stavební firmy stavěly podle stejného projektu, jedna bude s projektem naprosto spokojená, a ta druhá si v něčem nebude vědět rady. Skutečně se nám stalo, že u jednoho projektu stavební firma chválila, že lepší projekt v rukou nikdy neměla a u druhého jsme museli spoustu věcí vysvětlovat a dokreslovat. Toto nemusí být nutně způsobeno kvalitou stavební firmy nebo projektu. Roli zde hraje i příprava firmy před zahájením výstavby, obsah smlouvy o dílo na dům a zkušenosti stavební firmy s daným typem domu a technických řešení.
Od začátku výstavby (a ideálně i před jejím zahájením) by měla probíhat plynulá komunikace mezi projektantem a stavební firmou. K tomu slouží autorský dozor. Obě strany by se měly scházet na kontrolních dnech a vysvětlovat a řešit spolu práce na stavbě ideálně s předstihem. Díky tomu se podchytí většina nedorozumění a případných nedostatků a stavba probíhá hladce.
Ve stavebnictví neexistuje ideální řešení
V dnešní době existuje na každý problém hned několik řešení. Je dostupné obrovské množství stavebních materiálů a výrobků. A každý má trochu jiné vlastnosti. Ve stavařině nicméně neexistuje jen dobré a nebo jen špatné řešení. Každý materiál má spoustu fyzikálních a technických vlastností a v něčem je dobrý a v něčem zase ne.
Vemte si například základní materiál pro stavbu domu. Mohu mít cihelné tvarovky, Ytong, vápenopískové tvárnice a nebo spoustu jiných materiálů. Jeden má lepší tepelné vlastnosti, ale horší ty akumulační a akustické. Druhý je přesně opačný, ale zedníkům se s tak těžkým materiálem hůře pracuje a nelze do něj pohodlně drážkovat instalace. Nebo jiný příklad: Mám vytápět plynovým kotlem, který je sice levnější na pořízení, ale dražší na spotřebované zdroje, a nebo mám sáhnout po tepelném čerpadle, které to má přesně naopak? Vyplatí se mi to?
Architekti a projektanti s vámi vyberou ideální řešení pro potřeby vaší stavby. Při výstavbě se nicméně můžete setkat s tím, že stavební firma toto řešení nemá ráda nebo s ním nemá zkušenosti. Čistě proto, že z jejich pohledu mají přednost jiné vlastnosti materiálu, než jaké jsou důležité pro vás.
Nejdůležitější je proto komunikace mezi stranami. Vše společně konzultovat a řešit. Když se toto dodrží a na kontrolních dnech bude vždy kromě klienta a stavební firmy i technický a autorský dozor, je zaděláno na hladký průběh výstavby a dobrý výsledek.