Dvougenerační nízkoenergetický dům s valbovou střechou Praha Dolní Chabry
Pro koncept vícegeneračního bydlení architekt zvolil dům navazující svou architekturou na okolní zástavbu klasického stylu.
Charakteristiky
- Navrženo: 2012
- Dispozice: 6+1
- Podlahová plocha: 231 m2
- Zastavěná plocha: 231 m2
Zadání
Přáním klientů byl dvougenerační nízkoenergetický dům klasického vzhledu s moderními prvky. Primárně by měl sloužit jedné rodině, ale s občasným bydlením rodičů.
Informace o pozemku
Pozemek pro stavbu je v oblasti nově rozparcelované pro výstavbu rodinných domů. Pozemek je rovinatý s ideální orientací jižním směrem. Vzhledem k tomu, že příjezdová cesta se nachází na severozápadním rohu parcely, dům je umístěn v severozápadním rohu parcely a to z důvodu dopravního napojení na místní komunikaci a napojení na inženýrské sítě. Díky tomuto umístění je možné maximální využití jižní části pozemku.
Řešení
Dům je řešen jako jednotná hmota o dovou podlažích zastřešená valbovou střechou. Stavba je navržena pro netradiční dvougenerační bydlení, kdy budou tento nízkoenergetický dům obývat prarodiče a dvě mladé rodiny jejich dětí.
Byl zvolen co nejmenší úhel střechy a výrazná horizontální linka i na balkóně, což pomohlo k vytvoření moderního vzhledu. Tento fakt dotvořilo ještě použití dřevěného obkladu fasády.
Filosofie domu
Architektura tohoto domu byla utvářena se zřetelem na vnitřní provoz a dispozice. Vzhledem k tomu, že tento dvougenerační dům budou poměrně netradičně obývat tři rodiny, bylo nutné tomuto základnímu aspektu podřídit celý návrh.
Dipozice domu je navržena tak, aby nabízela jednoduché a jasné zónování. V přízemí se nachází denní část a klidová zóna pro prarodiče.
V patře jsou potom prostory pro odpočinek dvou mladých rodin. Každá rodina má v domě svou vlastní terasu a sociální zázemí včetně šaten.
Obývací pokoj je pouze opticky oddělen od kuchyně a jídelny a vytváří tak v přízemí velkorysý a zajímavý prostor, který bude umožňovat společné soužití více obyvatel domu dohromady.
Vzhledem k dobré orientaci ke světovým stranám bylo možno většinu obytných místností umístit jižním směrem, zatímco technické zázemí se sociálním zařízením jsou umístěny na severní část.