Přízemní bungalov do L s obklady z kamene a dřeva Praha Dolní Chabry
Přízemní bungalov dokonale zapadající do přírody díky jeho kamenným a dřevěným obkladům.
Charakteristiky
- Navrženo: 2015
- Dispozice: 6+kk
- Podlahová plocha: 205 m2
- Zastavěná plocha: 307 m2
Zadání
Přáním klientů byl luxusní bungalov, který by dokonale zapadal do jeho okolí a vytvořil tak přirozené propojení interiéru s exteriérem.
Informace o pozemku
Ze severovýchodu je pozemek přístupný z ulice, která zároveň předurčuje svažitost pozemku a jeho charakteristické úhlopříčné svahování od severního po jižní cíp. Danou lokalitu lze vnímat jako velmi klidnou a ideální s ohledem na budoucí bydlení rodiny.
Navržený typ zastřešení je zcela v souladu s charakterem okolní zástavby a s ambicemi o zachování jednotného střešního rázu.
Řešení
Dům je řešen jako struktura reagující na vnější podmínky. Soustředí se na efektivitu vnitřního uspořádání v souvislostech, jako jsou orientace ke světovým stranám, komfort, jednoduchost, logika provozu a v neposlední řadě vztah exteriéru a interiéru.
Dům je navržen jako jednopodlažní celek s navzájem protnutými sedlovými střechami.
Vnitřní prostor je zónován s důrazem na společenskou část domu (to je tzv. srdcem). Tato část navazuje přímo na vstupní prostor zádveří, kde se nachází obdoba „křižovatky".
Osazení domu rozděluje dřívější plochu zahrady na zónu soukromou v jihozápadní části parcely a veřejnou u příjezdu.
Filosofie domu
Dům má jasnou a přímou ideu – zisk slunce, kontakt se zahradou, komfortní a plnohodnotné bydlení dle požadavků klientů. Umístění společenské zóny skýtá možnost přímého propojení se zahradou a ideální polohu vůči slunečním paprskům.
Přímé propojení společenské zóny se vstupem je znatelné nejen ve vnitřním provozu, ale opírá se o něj i hmotová idea domu. Vstupní hmota tak prochází skrz hmotu s klidovou a technickou zónou.
Fakt, že je obývací prostor ústředním motivem, se podepisuje i na fasádě a na jeho kontaktu s vnějším prostředím (jak okny dělícími hmotu obývacího pokoje na dvě části, okny ve štítové fasádě, která propouštějí do interiéru lehce roztříštěný svit západního slunce, tak i významným francouzským prosklením směrem k terase).
Klidová část domu je řešena poměrně pragmaticky s důrazem na praktičnost a soukromí uživatelů domu. V této zóně komunikace odděluje část rodičů od části dětí a zajišťuje tím jakýsi filtr mezi jednotlivými pokoji.
Z hlediska formálního je dům tvořen na principu potlačení monumentálnosti a přílišné okázalosti, avšak se zachováním jedinečného a osobitého výrazu. Formální řešení domu reaguje nejen na vnitřní prostor, ale také na požadavky klientů, charakter a snahu nalezení harmonie.
Společenský prostor nabízí maximální propojení s exteriérem i díky netradičnímu pojetí štítové stěny.
Formálním, avšak zcela funkčním prvkem je linie, která vybíhá ze střešní konstrukce v místě předsazení západního štítu a symbolicky propojuje křídlo společenské části domu s částí klidovou. Funkce vzniká při využití této linky jako stínícího prvku. Rovněž díky trámovému pojetí konstrukce nedochází k navýšení zastavěné plochy, kterou lze vnímat do jisté míry jako omezující.