Rekonstrukce bungalovu na moderní přízemní dům s vnitřním atriem Bradlec
Starší bungalov čtvercového půdorysu jsme na přání klientů zrekonstruovali arozšířili o nové místnosti. Tvar domu zůstal navenek jednoduchý a nenápadný. Pouze uvnitř dispozice je umístěno prosklené atrium které přináší denní světlo doprostřed domu.
Parcela
Území pravidelně nalinkované rukou zkušeného inženýra, vsazené do jemné rozháranosti okolní přírody — rybníků, hvozdů a luk. Doba, která nepředjímala divokost, kterou přinesou pozdější období. V plánech se zrcadlí duch konstruktéra. Svébytný kus obce usazený mimoběžně na historické jádro. Postupný růst, generace přírůstků a přílepků, za který konstruktér staví převod do nové doby, rychlejší a jednodušší, která nabízí neomezené možnosti. Tak alespoň své obydlí musel vnímat člověk, který si zde pořídil svůj osobní panelový dům.
Snad proto, že bydlel v něčem tak jednoduchém a daném, cítil vazby na minulost. Na okolní rybníku, luka a lesy. Snad proto si pověsil na zeď paroží a u své obytné kostky postavil rustikální grill. Svým životem se snažil betonu vdechnout to, co považoval za život. Panely tak ztratly své tvrdé obrysy. Obdélník se schoval za přírodu, která kolem něj rostla, až se mu podařilo skrýt svou pravou tvář.
Dnes stojíme na prahu nové stavby poučeni. Kudy se vydáme? Jak zkombinujeme strojovou pevnost a pravidelnost urbanistického návrhu a konstrukčního systému? Co nám vše dovolí? Jestlipak nový majitelé, o generaci dále, budou stále cítit teplo koutku jeskyně s hořícím ohništěm a pohodlí jelení kůže v kamenném loži? Nebo se naopak oddají jednoduchosti funkcionalistického života, s příhodnou odpovědí architekta a designéra na každou lidskou potřebu.
Architektura
Jak je obecně známo, do panelu není radno řezat. Zkusíme tedy povést návrh s minimální potřebou úprav staré stavby. Je pravidlená, třítraktová, čtverová. K ní přidáme ještě jeden, stejně velký objem. 1+1. Staré a nové. Jednoduchost konceptu odpovídá jednoduchosti (nebo spíše složitosti) původní stavby, a případné složitosti její úpravy. Raději proto nové, na prostor náročné pokoje, umístíme do nové části. Nebudeme muset ohýbat staré konstrukce k nový rozponům.
Veškerý život se bude odehrávat v přízemí. Ponecháme sklepení tak jak je, protože bude novému majiteli vyhovovat. V přízemí provedeme dva tři obratné řezy, abychom získali trochu místa. přidámě „+1“ — nový obývací pokoj s kuchyní. Začali jsme kostkou a skončili kvádrem. Do pevného tvaru vyřežeme otvory, kterými bude ven proudit život. Právě dobrým spojením s okolní zahradou se pevné obrysy kvádru rozostří.
Dispozice
Původní objekt je pro nás začátkem. Zde je hlavní vstup, hlavní schodiště, koupelny a další zázemí. Velikost původních místností zde dovolí umístit dětské pokoje pohodlných rozměrů. Organizace prostor je vyhovující — uprostřed domu je hlavní chodba se schodištěm.
Ke starému přidáme stejně velkou novou část. V té bude obývací pokoj s kuchyní, atriem a ložnicí. Výhodou je možnost zvolit si ty správné velikosti oken. A tak můžeme navrhnout obývací pokoj maximálně propojený se zahradou. To je v tomto případě velmi důležité — zahrada je malá, a je ji třeba dobře zorganizovat.
Obdélný tvar domu přirozeně dělí zahradu na 2, možná 3 části. Ta příjezdová, kde najdeme i malý koutek na ranní kávu, kde může růst malá jabloň a běhat zdatný hlídač. Ta soukromá, kde najdeme bazén, velkou terasu a nedělní oběd na širokém bohatě prostřeném stole. Soukromí je zde důležité — dům je obklopen cestou ze tří stran. Poslední částí je ta jižní, kterou jsme nechali volnou. Ta bude vidět z dětských pokojů. Ať už zde bude zahrádku nebo louka, bude na ni hezký pohled.
Materiály
Koncept domu směřuje ke sjednocení nového a starého v nový objem. Ten je jednoduchý, a unese i těžký materiál. Vybrali jsme proto horizontální „kamenný“ obklad, jehož linie celý obdélník stahují dolů a pevně usazují na betonový základ, který je také pro novou a starou část společný. Odsazení obou částí fasády odděluje horizontální hmotu od země. Dům levituje, ale jeho tíha ho zároveň stahuje zpět na zem. Místnosti jsou v bezpečí výšky chráněny před divokostí přírody, ale její dědictví ho pevně svazuje se zemí, minulostí a přírodou.