Luxusní atypický dům pro sportovce ve svahu s átriem a zelenou střechou Hořovice
Luxusní, velmi netradiční dům se soukromým átriem a velkým prosklením poskytujícím krásné výhledy.
Charakteristiky
- Navrženo: 2015
- Dispozice: 8+kk
- Podlahová plocha: 326 m2
- Zastavěná plocha: 404 m2
Prohlédněte si interiér této stavby.
Zadání
Přáním klientů byl luxusní atypický dům s nadčasovou architekturou. Naším cílem bylo vytvořit dům na jednu stranu s dostatkem soukromí, na druhou pak dům ve kterém je perfektní harmonie a propojení interiéru s exteriérem.
Hlavními body v zadání bylo také velké prosklení zejména společenských prostor a využití krásných výhledů, která nám poskytovala parcela.
Informace o pozemku
V okolí pozemku převládá šikmé zastřešení, samotné domy jsou koncipovány v ploše obdélníků či čtverců a obecně se při těchto zákrocích užívá formální vzorec katalogové produkce. Zdejší regulativy však nijak nedeklarují typ zastřešení, materiálové řešení ani barevné tónování.
Samotný pozemek jse však přece jen poznamenán jedním zásadním aspektem. Je jím samotný terén a jeho specifická vertikální profilace. Přítomný spád lze výsledně klasifikovat jakožto střední. Není tedy ani minimální, který by umožňoval aplikaci dodatečné terénní modeláže, avšak ani natolik extrémní, aby bylo příhodné zapouštět do země celá podlaží.
Tento „mezi-stav“ nelze vnímat nijak negativně. Naopak – rozpačitý sklon pozemku iniciuje specificky profilovanou a zakládanou stavební strukturu, o níž je blíže pojednáno v následujících odstavcích.
Řešení
Hořovický rodinný dům lze popsat jako objekt, který nabízí dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží. V každé úrovni lze indikovat rozdílnou funkční sestavu.
Zatímco přízemí domu je komponováno coby „bungalov“, tedy jako ucelená bytová jednotka s veškerým technickým a hygienickým zázemím, suterén stavby je zamýšlen coby nadstandardní relax zóna, určená primárně pro návštěvy a volnočasové sportovní aktivity.
Patro je řešeno jako jeden provoz = malometrážní umělecký ateliér.
Rodinná sekce domu nabízí kompaktní denní zónu (obývací pokoj s kuchyní a stolováním – v rámci jedné místnosti) a klidovou část, v níž se nachází ložnice s vlastní šatnou, dva dětské pokoje a pracovna (včetně hygienického příslušenství).
Volnočasový suterén nabízí záměrně vypreparovanou společenskou místnost (nikoliv však technologicky), fitness room, saunu a hostovský pokoj s vlastní hygienou.
Obě úrovně stavby jsou navázány na vlastní terasový prostor. Zatímco ten přízemní je řešen coby liniový balkón (částečně zastřešující spodní terasu), suterénní část je plně vyjádřena v úrovni terénu – formou dřevoplastové krytiny, která plynule přechází v částečně obezděné bio jezírko.
Parkování vozidel je řešeno externě, tedy formou přístřešku, který je zajištěn vykonzolovanou stropní konstrukcí přízemí.
Filosofie domu
Specifické terénní podmínky představují ústřední odrazové prkno a souběžný regul z hlediska tvarování a zakládání.
Forma výsledné struktury je do značné míry udávána plynule svahovanými terénními liniemi (jak v severní partii pozemku, tak v části zahradní), kánonicky aplikovanou horizontalitou a příčným tělesem ateliéru, který je jakýmsi periskopem do okolní krajiny a systémovým protikladem.
Překvapivé momenty jsou tedy prostírány nejenom z jižní části, ale rovněž ze směru severního. V přízemní sekci zastává tuto roli atrium = ze tří stran vymezený exteriérový prostor, v jehož těžišti je zakořeněn strom = symbol víry, života a cyklicky uzavřeného režimu.
Provázání s interiérem je v tomto směru plně na místě. Strom je vizuálně prodáván jak v místnosti denní zóny, tak v ložnici, koupelně a v prostoru schodiště.
Tvář stavby je udávána bílou omítkou, šedým soklem a následně dvojím obkladem: velkoformátovými deskami Parklex (svislý periskop) a lomovým kamenem. Kámen je koneckonců aplikován i v ploše opěrných stěn, které ohraničují terasový prostor před párty zónou (tzv. korýtko, příhodně izolované – fyzicky i hlukově).