Bungalov v symbióze s exteriérem Dolní Jirčany u Prahy
Luxusní přízemní dům ve tvaru L, jehož krása tkví v jeho symbióze s okolní přírodou.
Charakteristiky
- Navrženo: 2016
- Dispozice: 5+kk
- Podlahová plocha: 211 m2
- Zastavěná plocha: 283 m2
Zadání
Přáním klientů byl jednoduchý minimalistický dům s důrazem na praktičnost. V zadání byl i požadavek na velkou denní zónu a dobré propojení interiéru s exteriérem.
Informace o pozemku
Novostavba rodinného domu v Dolních Jirčanech je umístěna na parcele v ulici Mezilesí.
Pozemek se nalézá v mírném svahu, který je orientován severním směrem. Tento faktor do značné míry determinuje podmínky na parcele, stejně jako předurčuje charakter individuální výstavby rodinných domů na periferii Prahy.
Stávající sousedství je obklopeno jedno až dvoupodlažními rodinnými domy. Významný prvek obstarává Záhořanský potok na severní hraně pozemku.
Parcela je dostatečně veliká pro umístění rodinného domu požadované velikosti, její topografie je velmi jednoduchá.
Řešení
Dům svou polohou a koncepcí vytváří dostatečné nástupní (resp. vjezdové) prostory. Zároveň umožňuje dostatečné proslunění pobytových prostor při hendikepu severní orientace svahu.
Návrh zohledňuje požadované odstupové vzdálenosti. Hmotovou modelací vytváří hierarchii soukromých a veřejných prostor domu.
Svažitosti pozemku je využito k oddělení „špinavých“ a „čistých“ provozů.
Vnitřní pobytové prostory jsou vyřešeny bez nutnosti překonávat výškové rozdíly schodištěm.
Délka pozemku umožňuje zpřehlednění vnitřních zón, stejně jako velkorysou soukromou terasu orientovanou k západu.
Dům je pomyslně rozdělen do tří částí: do technického zázemí, pobytové a ložnicové sekce. Poslední dvě části přitom svírají hlavní terasu domu.
Technické zázemí je příhodně vymezeno z hlavní hmoty domu. Pobytová část je lehce zanořena do terénu. Křídlo ložnicové části vytváří dva režimy zahrady: jeden společenský a druhý klidový.
Filosofie domu
Architektura domu vychází z možností, které nabízí samotný pozemek.
Ústřední prostor – obývací pokoj – je díky terénnímu rozdílu lehce převýšen, což je v této místnosti vyžádáno i výchozím zadáním. Je dostatečně otevřený slunci, a zabezpečuje tak hygienickou pohodu uvnitř.
Zádveří je řešeno jako vzdušný otevřený prostor s dostatečnou úložnou kapacitou. V přímé vazbě na něj jsou koncipovány další technicko-skladovací provozy: spíž, technická místnost a garáž.
Vstupní a pobytová část je navzájem oddělena „skříňovou příčkou“, která integruje šatnové a kuchyňské zázemí. Šetří tak místo pro obývací pokoj a koncentruje v sobě vše důležité pro základní provoz domu.
Uvolněné plošné metry se pozitivně promítají ve prospěch vzdušnosti denní zóny.
Důležitým prvkem je důraz na maximální otevřenost vůči exteriéru. Ta se projevuje maximálním prosklením fasády posuvnými okny. Navržený dům je možné celý otevřít, či uzavřít.
V ložnicové části je důraz kladen na maximální jednoduchost a ergonomii.
Pokoje jsou řazeny za sebou, dle míry potřeby soukromí. Pracovna vedle technické místnosti slouží zároveň jako pokoj pro hosty, od dětské části je oddělena dětskou koupelnou.
Dětské pokoje jsou příhodně separovány šatnou a vše vrcholí v rodičovské koupelně s výhledem na severní část zahrady a Záhořanský potok.
Liniová koncepce pokojů umožňuje otevření jak na západ, tak na východ (celé křídlo je tak dokonale průchozí).
Svébytnost daného řešení tkví v symbióze interiéru s exteriérem, ve variabilitě míry kontaktu s vnějším světem a v sounáležitosti s místními podmínkami. Kooperace, kterou se dům snaží vytvářet, je nejlepší odpovědí na touhu člověka vytvářet rámec svému živobytí, které se sice má odehrávat v bezpečí, ale v blízkém kontaktu se zemí, kterou obývá.