Luxusní dům do L s dřevěným obkladem a pohledovým betonem Máslovice u Prahy
Luxusní atypický dům se dvěma podlažími s dokonalým materiálovým propojením s okolní přírodou.
Charakteristiky
- Navrženo: 2015
- Dispozice: 4+kk
- Podlahová plocha: 209 m2
- Zastavěná plocha: 263 m2
Zadání
Přáním klientů byl luxusní dům s dobře oddělenou společenskou a soukromou částí. Hlavním bodem zadání byl kontakt s přírodou.
Informace o pozemku
Novostavba luxusního domu se nachází v klidné okrajové části obce, v ploše rovinaté lichoběžníkové parcely.
Severní strana pozemku nabízí hodnotné výhledy na České středohoří a okolní krajinu. Západní směr je notně poznamenán přítomností stávajícího bungalovu, který je realizován v podlimitní odstupové vzdálenosti. Z jižní a východní strany je pozemek lemován silniční komunikací.
Řešení
Dům svým řešením zohledňuje vnější podmínky, zajišťuje maximální efektivitu vnitřního uspořádání a přidané hodnoty - užitný a formální komfort.
Zásadní kapitolu představuje právě vnitřní uspořádání domu. Zde je kladen důraz na logické zónovaní, reprezentativnost a prostorovou "vzdušnost".
Dům jako takový je dělen do tří segmentů.
První z nich zastává společenská zóna, v níž sehrává důležitou roli středový pilíř s vloženým krbem a obslužným výtahem, který propojuje kuchyň se střešní terasou. Pilíř obstarává pomyslné těžiště, současně však separuje prostor na část kuchyňskou (stolování) a obývací.
Druhá část, která je de facto nejvíce "veřejnou částí" domu, je tvořena vstupní halou, která si zakládá na vysoké míře reprezentativnosti.
Klidová zóna domu je právě zásluhou haly oddělená od části společenské, a proto je zde zajištěn klidný, logický a ničím nerušený provoz.
Osazení domu na parcele jde ruku v ruce s maximálním využitím jižní strany pozemku, s důrazem na vytvoření slunečné zahrady. Aktivní plochu domu rozšiřují střešní terasy (plně pochozí), které tak propojují uživatele domu s venkovním prostředím (takřka bezlimitně).
Filosofie domu
Dům má jasnou a přímou ideu – zisk slunce, zisk výhledů vzdušnost - nejen v interiéru, ale rovněž v exteriéru, kde převažuje lehkost a střídmost nad jakýmikoli prvky monumentality, které jsou od počátku vnímány jako nežádoucí (v kontextu s okolím).
Poloha domu na pozemku směřuje k logickému a jasnému využití – k zachování výhledů na české středohoří s možností využití zisků slunečních paprsků z jihu. K tomuto dopomáhá podélné rozvržení společenské zóny, která tak stejně jako střešní terasa nad ní umožňuje využívat jižní slunce v kombinaci se zmíněným výhledem.
Výrazným prvkem z hlediska myšlenky návrhu je vstupní hala, tvořící pomyslný "klín", který se rozevírá směrem za výhledy již při vstupu do domu. Tento klín současně odděluje zónu klidovou od společenské, a to nejen v interiéru, ale zároveň v rámci hmotové koncepce domu.
Hala je také jediným prvkem, který "narušuje" podlažnost domu (jelikož je vysoká přes dvě nadzemní podlaží).
Pocit otevřenosti je zde umocněn výrazným prosvětlením ze střechy, což poukazuje na důležitost vnímání vnějšího okolí.