Nízkoenergetický dům pro farmaceuta v severně orientovaném svahu. Praha Hloubětín
Nízkoenergetický dům ve svahu složený z několika kvádrů s dřevěným a kamenným obkladem.
Charakteristiky
- Navrženo: 2015
- Dispozice: 6+kk
- Podlahová plocha: 182 m2
- Zastavěná plocha: 250 m2
Zadání
Přáním klientů byl luxusní velký dům, který by zastavěl parcelu nad povolená procenta z územního plánu. Na zahradě orientované na sever bylo také cílem dosáhnout co největšího proslunění interiéru.
Informace o pozemku
Novostavba luxusního domu je umístěna na dvou spojených parcelách. Dohromady vytváří parcely tvar L s příkrým svahováním severovýchodním směrem, což je kompenzováno hodnotnými výhledy do okolí.
Lokalita je velmi klidná, s ideálním dopravním napojením do centra Prahy, ať už vlastní či městskou hromadnou dopravou. Příjezdová komunikace má velmi klidný charakter s minimálním provozem automobilové dopravy.
Určitá omezení na parcele určuje západně sousedící dům drobného charakteru. Toto omezení se týká především odstupových vzdáleností.
Samotný pozemek lze vnímat jako geometricky vřelý pro plánovaný záměr – a to i navzdory přítomným limitům ( odstupové vzdálenosti od hranic pozemku, orientace ke světovým stranám...).
Řešení
Dům je řešen jako racionální hmotová struktura reagující na vnější podmínky, podle kterých je formována. Zásadní roli sehrává terénní reliéf, který stavbu do jisté míry předurčuje.
Limity určující odstupové vzdálenosti svádí k vytvoření trojpodlažního celku. Toto řešení umožňuje efektivní využití vnitřních prostor z hlediska oslunění (obývací pokoj je orientován na jih, kuchyň na sever, ložnice na severovýchod k výhledům, dětské pokoje a samostatná jednotka pak na jih) a dále zajišťuje možnost vzniku místností s odpovídající podlahovou plochou (k vytvoření komfortního a ideálního bydlení).
Dům je zónován ve smyslu horizontálního členění tak, aby se komunikace schodiště využívala co nejméně - ideálně přes jedno podlaží. Nástup do domu je tedy v úrovni terénu vzhledem k příjezdové komunikaci, tzn. při vertikálním členění uprostřed tří výškových úrovní.
Samotná stavba je řešena jako bytová jednotka charakteru 6+kk (obsahuje klasickou dispozici 5+kk + samostatnou jednotku, která bude mít vlastní vstup a hygienické zázemí). V domě je integrováno garážové stání pro osobní automobil a motocykl.
Osazení domu rozděluje dřívější plochu zahrady na část soukromou pro obyvatele domu a soukromou pro obyvatele samostatné jednotky.
Filosofie domu
Dům má jasnou a přímou ideu - zisk slunce, zisk výhledů a příjem komfortního a plnohodnotného bydlení dle požadavků klientů. Umístění společenské zóny domu do nejnižšího podlaží skýtá možnost přímého propojení této části se zahradou.
Zásadně se v tomto směru projevuje absence jižní zahrady a jižního proslunění (tedy směrem od ulice). Idea návrhu v tomto případě pracuje s prvkem atria. Pomocí úpravy terénu vzniká svah proti jižní fasádě obývacího pokoje, čímž je docíleno vytvoření jižní zahrady, která je z obývacího pokoje přímo přistupná a zároveň je propojena se zahradou severní (ať už příčně – přes interiér domu, nebo podél východní fasády). Tímto řešením jsou rovněž vpuštěny přímé sluněční parpsky do společenské části, se zachováním soukromí při pohledech z ulice.
S principem proslunění a zachování soukromí je uvažováno i v případě dětských pokojů, které jsou umístěny v nejvyšším podlaží, což umožňuje příjem slunce prakticky po celý den (zásluhou vyvýšení je zabráněno pohledu z ulice do interiéru pokojů).
Už při vstupu do domu je zřejmé, že bylo cílem maximálně využít výhledů do krajiny. Navzájem postavené hmoty vytvářejí krytý vstup směrem od příjezdové komunikace, který vtahuje obyvatele domu dovnitř, kde je na jeho konci umístěno prosklení umožňující vnímat výhledy od samého počátku vstupu do objektu. Stejně tak je tomu v zádveří a následně ve schodišťovém prostoru.
Cenné výhledy umožňuje rovněž rohové okno v ložnici a absence výhledů nenastává ani u podlaží dětských pokojů (viz okno umístěné v prostoru chodby, která bude sloužit jako tzv. herní zóna, opatřená houpačkou, případně stolkem s židlí).
Z hlediska formálního je dům tvořen na principu potlačení monumentálnosti (vzhledem ke třem podlažím), racionálně a bez zbytečných předsunutých horizontálních prvků, které by bránili průniku světla do vnitřních prostor. Jedninou předsazenou částí je vertikála, která příjemně frázuje prostor ve směru horizontalním.
Tento efekt umocňuje tzv. "stop" vertikála při východní fasádě domu, která má podobný charakter. Střídmosti a vyváženosti domu z hlediska uspořádání svědčí i materiálové řešení fasád, pracující s principem prostřídání nejen ve smyslu barevnosti, ale i charakteru odlehčení a zhomtnění (tam, kde si to dům žádá).