Luxusní přízemní vila s lokálně vyvýšenými stropy Konárovice u Kolína
Luxusní atypický bungalov s velkým prosklením, lokálně vyvýšenými stropy zejména v obývacím pokoji a velkým garážovým stáním.
Charakteristiky
- Navrženo: 2016
- Dispozice: 6+kk
- Podlahová plocha: 273 m2
- Zastavěná plocha: 342 m2
Zadání
Přáním klientů byla luxusní vila, která bude hezky zapadat do jejího okolí. Nezvyklý byl požadavek na velmi prostornou garáž pro 3 vozidla a dodávku.
Informace o pozemku
Stavbou dotčené parcely představují ryzí suburbii – v bezprostředním styku se zemědělsky opečovávanou krajinou. Nikterak ředěné výhledy do ploché (avšak atraktivní) krajiny jsou následovány relativně přívětivým sklonem a takřka dokonalou sluneční orientací.
Jižně prosluněné svahy představují společně s charakterem území, jeho okrajovostí a minimálním postižením sousedskou zástavbou, ústřední pozitiva.
Řešení
Novostavbu rodinného domu lze rozdělit do dvou stavebních celků. Ten první představuje samotný rodinný dům, kdežto druhý objekt garáží. V obou případech lze hovořit o nadstandardních plošných příspěvcích.
Zatímco rodinný dům je koncipován coby bytová jednotka charakteru 6+kk, garážový objem je navržen pro ustájení tří osobních vozidel a jedné obytné dodávky.
Oba stavební objemy jsou dokonale separovány rozlehlým komunikačním prostorem – dimenzovaným dle potřeby pohodlné manipulace s výše uvedenými prostředky.
Co se týče interního komunikačního systému, rodinný dům je navržen coby přízemní (jednopodlažní) struktura, která deklaruje vnitřní provozy liniovým způsobem. Pohyb v domě probíhá po přímce, která je rozpůlena v místě zónačního přechodu.
Systematicky je tak činěno integrací zádveří, které rozděluje dům na část soukromou (dětskou, pokojovou...) a část veřejnou (společenskou, denní...).
Racionální organizace domu si nenásilně rozumí s rafinovanými příspěvky v prostorovém řešení stavby. Ať už se jedná o lokálně vyvýšenou stropní konstrukci v oblasti obývacího pokoje, nebo u neukončený průhled do krajiny z prostoru zádveří, resp. navazující chodby.
Filosofie domu
Fragmentace. Měřítko. Člověk. Česká krajina. Moderní architektura. Oněch hesel by se dalo zmínit více, avšak tento výběr nejlépe popisuje jednotlivé manévry, které byly v průběhu návrhu provedeny.
Na počátku všeho byla pravidelná hmota kvádru. Ta byla v následujících krocích dělena, rozšiřována, zužována, extrudována... Výsledkem je TVAR, který se pokouší splynout s místem – navzdory tomu, že užívá netradiční objemy (při absenci tolik typické sedlové střechy) a moderní tvarosloví (velké francouzské prosklení, předsazená stropní konstrukce a obecně vzato ploché zastřešení).
Ústřední bod domu představuje bezpochyby VZTAH denní zóny s venkovní terasou. Vyvýšený prostor obývacího pokoje je v tomto místě konfrontován s rozlehlou zpevněnou plochou, moderní pergolou, dále s bazénovým tělesem a centrálně osazeným stromem, který tvoří ústřední pohledový bod z prostoru zmíněného zádveří.
Jak už bylo zaznamenáno výše, nechybí markantní prosklení směrem do zahrady (a také k místním dominantám), dodatečné obkladové materiály (dřevo, maloformátový kámen) a uzpůsobená terénní korelace.