Luxusní třípodlažní dům pro super chlapa s interiérovým bazénem a saunou Tovéř u Olomouce
Málo je někdy více. Dům nepředhazuje divákům nespočet wow momentů, ale naopak – vystačí si ze základní asistencí horizontálních a vertikálních linií.
Charakteristiky
- Navrženo: 2015
- Dispozice: 4+kk
- Podlahová plocha: 337 m2
- Zastavěná plocha: 350 m2
Prohlédněte si interiér této stavby.
Zadání
Přáním klientů byl luxusní dům s interiérovým bazénem a výrazným prosklením. Velký důraz byl kladen na netradiční moderní vzhled.
Informace o pozemku
Stavbou dotčené pozemky lze vnímat jako plošně vřelé v urbanisticky nalinkovaném území, které předkládá množinový charakter zástavby a jistým způsobem regulované formy.
Pro účely rodinného domu je využíván severně orientovaný pozemek, přičemž jižní je uvolněn ve prospěch rozlehlé zahrady.
Hloubka pozemků jasně převyšuje jejich vlastní šíři, současně se jedná o parcely rohové, tudíž jsou na ně aplikovány zpřísněné odstupové vzdálenosti.
Řešení
Samotná stavba je založena dle principu: "vřelé přízemí, skromné (komorní) patro". Rodinný dům v Tovéři však sestává výsledně ze tří podlaží.
Zatímco suterénní sekce je pojata čistě jako technické zázemí pro interiérový bazén, nadzemní patra přinášejí kýžené provozy společenské a klidové povahy.
Obývací pokoj je vyprofilován v elementární ploše. Předěl mezi odpočinkovou sekcí a přípravou / konzumací jídla je zajištěn krbovým tělesem, které je zcela záměrně umístěno volně v prostoru – coby styčný pilíř a srdce domova.
Interiérový bazén přejímá úlohu třpytícího se diamantu, který kromě jiného stimuluje pozornost návštěvníka denní zóny.
Bazénové těleso je umístěno v přímé vazbě na obývací pokoj. Interně je řešeno jako komplexní organismus – s vlastní saunovou jednotkou (zastrčenou za schodištěm, mimo hlavní pozornost), průchozí sprchou a relaxační plochou. I zde je implementováno maximální prosklení (s výjimkou fasády směrem k sousedovi), se zvýšenou mírou prostupnosti směrem do zahrady a na terasu.
Filosofie domu
Z architektonického hlediska lze snáze užít frázi: „Málo je někdy více.“ Samotný dům nepředhazuje divákům nespočet wow momentů, ale naopak – vystačí si ze základní asistencí horizontálních a vertikálních linií.
Ústřední „vtip“ je zastoupen samotným založením stavby „pod terén“. Proces vnoření je aplikován na ty provozy, které si to svou povahou tzv. zaslouží. Ať už je to prostor kuchyně, která je sama o sobě teplotním importérem / činitelem, nebo hostovský pokoj – bez významných nároků na výhled.
Srovnání pozemku „do lajny“ si vynucuje nejenom potřebné vytřídění místností, ale rovněž použití opěrné stěny. Ta sehrává zcela zásadní roli. Kromě toho, že zaštiťuje podzemní provozy domu, vytváří také potřebné soukromí na terase a ještě se významně podílí na celkové vizuální formě.
Zmíněné horizontální a vertikální linie jsou i v tomto případě prostředkem dvojí povahy. Aplikované střešní přesahy poskytují nejenom formální „okrasu“, ale též užitný komfort. Vykonzolované konstrukce (vodorovné i svislé) jsou totiž primárními stínidly, které zajišťují požadované mikroklima domu.