Luxusní vila ve tvaru trojúhelníku #2 s vnitřním bazénem Zruč-Senec
V celku 2 vily jsou vytvořeny unikátním konceptem, kdy rozříznutím základního tvaru čtverce na trojůhelníky vznikly 2 vedle sebe stojící domy.
Charakteristiky
- Navrženo: 2017
- Dispozice: 7+1
- Podlahová plocha: 510 m2
- Zastavěná plocha: 712 m2
Informace o pozemku
Okolí Plzně je vyhledávaná lokalita pro ty, kteří si chtějí zachovat kontakt jak s přírodou, tak i s výhodami velkého města. Severovýchodním směrem od Plzně se nachází větší aglomerace, Zruč u Plzně, která tyto požadavky splňuje. Parcela, na které je umístěna novostavba rodinného domu se vyskytuje v nově vzniklé ,,suburbii" na okraji obce a je obdařena výhledy do vzdálené rozlehlé krajiny. Lokalita je velmi klidná, s ideálním dopravním napojením do centra Plzně.
Pozemek o výměře 4734 m2 patří dvěma bratrům, kteří si ho rozdělí na půl a plánují zde postavit své domy vedle sebe. Rozdělení parcely probíhá ve východozápadním směru a dům je umístěn na nově vzniklé, jižněji orientované části.
Koncepce rozdělení parcel navazuje na řešení paralelně orientovaných ulic, nacházejících se severně od dotčeného pozemku. Na východní straně od pozemku vznikne nová obslužná komunikace, odkud jsou vedeny vjezdy na pozemky.
Řešení
Rodinný dům ve Zruči u Plzně je řešen jako hmotová struktura reagující na vnější podmínky a požadavky klienta, podle kterých je formována. Koncept - forma domu - je společný pro obě parcely.
Zásadní roli sehrává již samotný bratrský vztah, rozdělení pozemku na půl. Tak jako se pozemky dělí na půl, tak i domy vznikají z kvádru rozděleného na dva díly. Toto rozdělení však probíhá v úhlopříčném směru, výsledná hmota je tedy formována do tělesa trojúhelníkové půdorysu. Každý z domů je pak umístěn na svůj pozemek a orientovaný směrem vyplývajícím z požadavků klienta.
Navržený dům je umístěný v severozápadní části pozemku, otevřený jihovýchodně směrem za výhledy a slunečními paprsky, naopak směrem k sousedním parcelám se dům uzavírá. Umístění v severozápadní části by si vyžádalo dlouhou příjezdovou komunikaci, kterou ovšem eliminuje samotný tvar domu a jeho vhodné umístění tak, že se hmota ve tvaru trojúhelníku napíná jedním svým ramenem směrem k příjezdu na pozemek.
Filosofie domu
Koncepční řešení domu má jasnou ideu, a tou je záměr vyjádřit bratrský vztah investorů na sousedících pozemcích. Tak jako je v rodině ve zvyku dělit věci mezi sourozenci rovným dílem, tak se i pozemek s domem dělí na dvě části, na půl. Samotné porovnávání obou domů mezi bratry se promítá i do vnitřního uspořádání objektu.
Základní hmotové řešení pracuje s ideou základního elementárního tělesa ve tvaru kvádru, které se rozdělí na dvě identické části a vznikají tak již zmiňovaná trojúhelníková tělesa. Část řezaná, úhlopříčka, otevírá dům směrem za sluncem a výhledy, odvěsny trojúhelníku tvoří pomyslná záda domu, která zajišťují soukromí uvnitř objektu
Pod trojúhelníkovým opláštěním domu se skrývá již samotná nosná ortogonální struktura. Kontrast trojúhelníkového zastřešení a ortogonální sítě stěn nabízí vznik terasové části, skládající se z menších trojúhelníkových dílů, kde každý jeden náleží k určité části domu - bazénová, obytná, jídelní, herní a parkovací „terasa“. Celkově tedy vzniká mezi interiérem a exteriérem kontinuální terasový prostor, nabízející rozšíření vnitřní části o část venkovní, krytou pod střechou. Tento polovenkovní prostor slouží jako plynulý přechod mezi domem a zahradou.
Umístění domu na pozemku vychází ze samotných požadavků investora umístit dům v severozápadní části a otevřít směrem jihovýchodním. Zároveň tvar terénu, který je v severozápadním rohu pozemku převýšený přibližně o 3m oproti rohu jihovýchodnímu, umožňuje zajištění výhledů z domu směrem do dálky. Objekt bude řešený tak, aby se výhledová rovina v přízemí nacházela nad vrchní hranou oplocení.
Vnitřní řešení domu si zakládá na zajištění jednoduchosti samotného provozu a jednotlivých návazností i přes rozsáhlost celého objektu. Ustředním bodem domu, který zajišťuje přehlednost, se stává velkorysá vstupní hala. Z haly se dá poté pokračovat do jednotlivých částí domu. Dům je dělený na část obytnou, soukromou - ložnicovou, servisní, bazén a dětské pokoje v prvním patře.
Nejdominantnějším prvkem dispozičního řešení se stává obytná zóna propojená s bazénem. Důležité byly pro návrh jihovýchodní výhledy směrem do krajiny, tímto směrem a směrem za slunečními paprsky se tedy otevírá obytná část s bazénem a na ně navazující terasa. Klidová ložnicová část se otáčí směrem na sever a je tvořená šatnou, pracovnou, ložnicí a velkorysou koupelnou. Dětské pokoje sloužící pro návštěvy jsou umístěné ve druhém podlaží. Zajímavým prvkem v prvním patře se stává vnitřní skleník, nabízející prostor pro pěstování rozmanitých druhů rostlin.