Moderní luxusní vila s vodopádem a výhledem na město Praha
Vila navržená na velmi atraktivní parcele svými terasami a velkým prosklením vybízí k odpočinku s krásnými výhledy.
Charakteristiky
- Navrženo: 2017
- Dispozice: 10+2
- Podlahová plocha: 740 m2
- Zastavěná plocha: 878 m2
Informace o pozemku
Stavbou dotčené pozemky se nacházejí v nově rozparcelované lokalitě, jejíž charakter je naprosto unikátní. Okolní vzrostlá zeleň vytváří podmínky jako na vesnici, přestože se samotné parcely vyskytují nedaleko intenzivně zastavěné městské části. Není to však pouhé „stromoví“, které navozuje dojem jiného světa, ale i terén a obecně vzato barvité trajektorie. Konkrétní pozemek je v tomto ohledu silně referenční. Jehličnatý background je úspěšně posilován výrazným svahem. Specifická orientace (jih do ulice, sever do zahrady) není za této konstelace překážkou, neboť samotný dům je profilován coby vícebytová a multifunkční uživatelská jednotka.
Navržená stavba úspěšně využívá veškerých výhod, pokud jde o nadstandardní výhledy do zarostlé městské krajiny, a současně se úspěšně vypořádává s veškerými handicapy, které pozemek nabízí. Těch není mnoho, nicméně řada z nich vyvěrá na základě velikosti domu. Metráž je v tomto případě skutečně vysokým číslem, a to i přesto, že je plocha stavby rozdělena do tří podlaží (do jednoho suterénního a dvou nadzemních).
Řešení
Koncepční řešení domu je založeno na pragmatické zónaci a jednoduchém formálním vzorci. Objekt se logicky rozpíná ke krajním mantinelům, neboť je bohatě plněn rozličnými vnitřními provozy. Zcela unikátně se jeví již samotné podzemní podlaží, které je navenek odhalené pouze prostřednictvím garážového vjezdu. Suterénní parking je totiž realizován obdobně jako garáž pod stavbou občanské vybavenosti. Zdejší prostory pojmou šest osobních vozidel, jeden obytný náklaďák, a aby toho nebylo málo, tak i jeden velký katamarán. Zmínit je nutné i další provozy, které jsou implementovány v těsné vazbě na statickou dopravu: technické zázemí, údržbovou místnost, sklad sportovních věcí…
Navazující přízemí je o něco tradičnější, co se týče skladby jednotlivých místností. Ústřední pozornost je věnována společenské zóně (obývacímu pokoji, kuchyni a jídelně), která je napnuta mezi dvěma postranními křídly a která je maximálně prosklena směrem k výhledům a k jižnímu slunci. Zatímco ze západní strany je denní část lemována vstupní částí s ložnicí rodičů, východní sousedství je zajišťováno obrovskou tělocvičnou. V obou případech je reflektována potřebná míra soukromí a typologicky vhodné prosvětlení.
Nadzemní profilace domu je dále praktikována v ploše postranních křídel stavby. Mezi první a druhou sekcí existuje analogická funkční příbuznost. Nad částí s rodičovskou ložnicí jsou umisťovány dětské pokoje hotelového typu (a to hned pětkrát a pokaždé s vlastními koupelnami a šatnami) a sekundární společenská místnost. Nad tělocvičnou je naopak navržena velká pracovna se samostatným vstupem, vlastní koupelnou a malou kuchyňkou. Oba segmenty jsou přímo navázány na střešní konstrukce níže navazujících podlaží, případně na terén samotný.
Filosofie domu
Vnější forma domu reflektuje interní metráž a celkové finanční možnosti. Zámková koncepce objektu není nijak nahodilá, ale naopak je užívána naprosto příhodně. Přízemí ve tvaru písmene „H“ dobře zohledňuje terénní podmínky a potřeby vnitřního provozu. Každé rameno představuje funkčně ucelené gesto, jehož zásluhou je zkvalitňován samotný terasový prostor. Dochází k jeho vymezení a ohrazení, přičemž je zásadně vnímán faktor soukromí a proslunění. Symetrická povaha hmoty si příznivě tyká se svažitostí pozemku. Zatímco směrem do ulice lze hovořit o „rozevřené náruči, která je podtržena linií střešního horizontu“, v opačném směru je stavba zanořována do terénu. Jižní světlo je zde nahrazeno stínem, velká terasa atraktivním zeleným svahem a výhled na město lesnatým porostem.
Dogmatická symetrie není žádoucí, což už jasně dokládá pozice garážového vjezdu a nepravidelné vyrůstání stavby v úrovni druhého podlaží. Hmota s dětskými pokoji je znatelně objemnější než provozně jednodušší segment pracovny. Obdobně je přistupováno i k perforaci obvodového pláště. Průrazy vstříc slunci a výhledům jsou činěny z potřeb jednotlivých provozů, nikoliv z potřeby „dokonale zkalibrované“ fasády. Mnohem přísněji je nahlíženo na horizontální ráz, což jasně dokládají vykonzolované střešní desky, zajišťující potřebné stínění a vytvářející též příznivé krytí před nepříznivým počasím.
Co se týče materializace, omítka je v očích investorů vnímána jako nežádoucí a příliš propustný prvek. I proto jsou voleny fyzicky odolné materiály, ať už se jedná o maloformátové kamenné obklady, nebo o velkoformátové cortenové dílce.