Rekonstrukce domu s okrasnou vodní plochou Křinice u Broumova
Modernizovaný rodinný dům z 80-tých let zachovává původní tvar sedlové střechy a rozšiřuje přízemí domu, které expanduje do zahrady s vodními prvky.
INFORMACE O PARCELE
Prezentovaný materiál se zabývá rekonstrukcí (modernizací) stávajícího rodinného domu v Křinicích u Broumova a v notné míře též přístavbou, která na celkovou konstrukčně- formální aktualizaci navazuje. Výchozí stav obstarává kompaktní stavební struktura, která předkládá jasné architektonické motivy a nadčasový rukopis. Samotný dům funguje jako solitér v rozlehlé a barvitě profilované zahradě. Nelze hovořit o jednoznačné (či snad primární) orientaci. Dům přijímá bohatě jižní, avšak též západní a východní slunce. Samotné stínění je v minimální míře zajišťováno vlastní konstrukcí stavby. V tomto směru je více poplatná současná zeleň, která je tvořená rozličnou skladbou keřových a stromových porostů.
Samotnou zahradu lze fragmentovat do čtyř zón. Z pohledu obývacího pokoje je nejvíce aktivní stimulační část, která je tvořená převážně výše zmíněnou zelení. Ze strany kuchyně se propisuje relaxační zóna – zastoupená terasou a posezením. Specifický příběh obstarává příjezdová linie. Zde jsou nejvíce patrné postupné stavební úpravy (což nejlépe dokládá vyselektované kryté stání se skladem). Poslední útržek reprezentuje hospodářská plocha mezi domem a dodatečně postaveným přístřeškem. Zdejší příběh je velmi barvitý, neboť zde aktivně promlouvá dramaticky spádovaný terén a relativně komplikované stavební konstrukce (viz sestup do suterénu).
Tento prostor je současně uvažován jako nejlepší místo pro plánovanou přístavbu.
DISPOZICE
Co se týče půdorysné stavby domu, největší zásahy se odehrávají v podlouhlé přístavbě. Tento segment je realizován jako funkční doplnění stávající přízemní sekce. Ta je tvořena kuchyní, obývacím pokojem s jídelnou, pracovnou, toaletou a zádveřím. Rozšíření se zaměřuje na absentující složku – tedy klidovou funkci. Prostřednictvím severního „výběžku“ je nově importována ložnice s vlastní šatnou a koupelnou. Odděleně je řešeno parkování a sousední sklad (do budoucna též další kryté stání).
Stávající dispozice jsou měněny „jen“ kosmeticky. Korekce se zaměřují na prostor kuchyně, zádveří a pracovny. Posledně jmenovaná místnost se proměňuje ve spíž a šatnu. Kuchyně pak ustupuje venkovní toaletě. Na ose zádveří a schodišťová hala je následně rozšířen dveřní otvor. Ostatní změny (v rámci parteru) postihují okenní otvory (ty jsou většinou nově založeny, případně rozšířeny). Značně komornější jsou úpravy v podkroví. Zde je korigován prostor koupelny (nově je zapracována volně stojící vana) a ložnice, kde dochází k přeřešení obvodových konstrukcí.
Pouze formálně je zasahováno do samostatného přístřešku pro auto a zahradní náčiní. Tato konstrukce je nově opláštěna dřevěnými prvky a cihelnými pásky.
ARCHITEKTURA DOMU
Veškeré popsané úpravy sledují konstrukční limity stavby. Co se formy týče, dochází k významné modifikaci. V zásadě je to zásluha eliminace zakořenění střešní konstrukce. Samotný střešní lem sedlové střechy je totiž nově uzavřen a celá podkrovní sekce se stává solitérním objemem. Tedy přesněji řečeno hmotou, která je položena na parterové základně. Přízemí je nyní méně statické a více dynamické. Jeho povaha je striktně horizontální. Dochází k přísnému oddělení „ulice“ od „zahrady“. Stavba zaujímá zřejmý postoj: čelem k „zeleni“ a zády k „asfaltu“.
Vše je podpořeno i klasickým tvaroslovím, důrazem na symetrii a optickou vyvážeností. Prim hrají pravoúhlé tvary a jednotná materiálová pojetí. Pravidla přízemí ctí jednoduchou recepturu. Oproti podkroví, které přináší potřebný a očekávaný kontrast. Avšak i v tomto případě kontrast formálně uzavřený (celistvý).
Jedinou anomálii tak reprezentuje perforovaný dřevěný obklad zahradního štítu. Ten je příhodně vyříznut v prostoru oken. Jeho přítomnost není nahodilá. Jednak dochází k odlišení zahradní a uliční fasády a jednak je jím zajištěno zastínění velkých okenních výplní (které jsou dnes nepříjemně atakovány jihozápadním sluncem).