Rekonstrukce rodinného domu na stavbu s holandskými kořeny Hostouň
Rekonstruovaný dům ve velké malebné zahradě se svým vzhledem a použitým cihelným obkladem odkazuje na prvky domů v Holandsku, které je původní domovinou současných majitelů.
Parcela
Řešený objekt se nachází na úplném okraji obce Hostouň oblopený malebnou zemědělskou krajinou tvořenou zejména políčky a přilehlými lesy. Uvedená poloha nabízí zajímavé výhledy na rozlehlou zahradu se vzrostlými stromy mezi kterými vyčnívá majestátní vrba. Výhledy nejsou ale umožněny do všech stran, objekt je totiž zapuštěn do svahu, který ke stavbě přiléhá na její jižní straně. Zde se pozemek terasovitě svažuje až k nedalekému Sulovickému potoku.
Orientace stavby ke světovým stranám na daném pozemku není zcela definována, stavba není prioritně orientována na žádnou konkrétní světovou stranu, rozhodujícím prvkem jsou zde zejména různorodé výhledy, které nabízí přilehlá fauna a flora.
Poloha pozemku poskytuje zejména jistotu soukromí a klidu, pozemek je dostatečně vzdálen od hustěji osídlené oblasti obce. V těsném sousedství jsou umístěny zejména přírodní prvky jako jsou lesy se svými obyvateli srnkami, blízký potok, který vytváří malebná zákoutí společně se stávajícími stromy a utváří tak jedinečnou oázu klidu. Jediným ruším elementem jsou opuštěné stavby na výchdocní straně pozemku.
Architektura
Na zadaném pozemku se v současnosti nachází starší objekt pocházající pravděpodobně z 90 let zemědělského charakteru s otevřeným nádvořím. Tato stávající stavba udává základní tvar a částečně i hmotu navrhované budovy. Je zde například zachován princip napojení pozemku takzvaně do dvora. Při podrobnější prohlídce stavení je patrná i starší stavba v podobě historického sklepa na kterou usedlost navazuje. Hlavní parametry v podobě velikosti, členění a typologie architektury odpovídají době vzniku stávající budovy a z architektonického pohledu současnosti se jedná o uniformní nepřehlednou stavbu bez významného prvku a nápadu. Vnitřní dispozice je řešena spíše nahodile bez smysluplného celistvého řešení.
Výsledná podoba návrhu vychází z výchozího členění usedlosti. Návrh ale zjednodušuje jak hmotu tak i dává jasný řád a smysl vnitřní dispozici, tak aby na sebe jednotlivé provozy smysluplně navazovaly a spolupracovaly spolu.
Objekt je koncipován jako dvě základní výrazné podélné hmoty propojené v první úrovni stavby komunikačním celkem, který funkčně a přirozeně propojuje obě stavby. Na první pohled jsou zdůrazněny nejdůležitější funkce budovy, jako jsou obytné místnosti, a potlačeny doplňkové části v podobě technického zázemí nebo garáží, které jsou zapuštěny do přilehlého svahu.
Hlavní hmoty jsou zakryty sedlovou střechou odkazující na tradiční charakter zdejší zástavby, které jsou doplněny o ploché střešní roviny, jež celek nijak nenarušují a jen propojují jednotlivé hmoty. Hlavní dva celky jsou obloženy cihlovým obkladem, načež propojovací trakt je doplněn pouze strukturovanou omítkou tmavé barvy, která dojem na objekt neštěpí a elegantně doplňuje dané materiálové řešení.
Dispozice
Dispozice je zvolena odlišně oproti stávajícímu řešení. Patrná je zejména změna v podobě prohození provozu kuchyně a obývacího pokoje, tak aby byl vytvořen plynulý a přirozený přechod z kuchyňské části na terasu s posezením a zároveň funkční propojení obývací části s podlouhlým bazeném umístěném v zahradě.
Objekt lze funkčně rozdělit na čtyři části, čemuž odpovídá i počet vstupních dveří. První částí je částečně zapuštěná dvougaráž, která navazuje na historický sklep a slouží zejména jako úložný a technický prostor. Na něj navazuje druhá část v podobě technického zázemí, která je vybavena i vlastním bočním vstupem z nádvoří. Třetí část tvoří nejdůležitější a největší oblast a to prostor pro majitele v podobě obytných místností, kuchyně, ložnic a pracovny, a je vybavena nejvýraznějším vstupem do objektu. Poslední čtvrtá část je oddělený prostor pro hosty s vlastním zázemím a taktéž s vlastním bočním vchodem což zajišťuje dostatek soukromí i pro případnou návštěvu. Všechny tři vchody jsou umístěny v jedné části dvora pod předsazenou střechou, které poskytuje praktický úkryt při nepřízni počasí a zároveň člení tuto čelní fasádu v příjemném měřítku . Celek objektu je poté doplněn o zahradní domek umístěný v blízkosti venkovní terasy a bazénu.
První patro obytné části je tvořeno kuchyní a obývacím pokojem. Prostor je velkoryse propojený centrálním schodištěm a je zde umožněn vstup na terasu nebo k prostoru bazénu, Jedná se tedy o aktivní zónu pokrývající veškeré denní vyžití . Druhé patro je ve znamení klidnější a soukromé zóny. V severní straně jsou umístěny dětské pokoje s vlastní koupelnou a šatnou. Na jižní straně je umístěna velkolepě pojatá ložnice s dvěmi šatnami, koupelnou a prostorem sloužícím buď jako pracovna nebo jako další ložnice. Koupelna a šatny jsou koncipovány jako blok vložený do objemově velkorysého a vzdušného prostoru.