Vila nad vinohradem Rakovník
Místo staré vily ve špatném technickém stavu vyroste na atraktivním pozemku s výhledy do okolí dům nový, který bude svému předchůdci pro okolní historické vily důstojným následníkem.
Na pozemku stojí vila.
Nejdřív se nám zalíbila,
po podrobném zkoumání přišlo ale zklamání.
Při pohledu na konstrukce padá možnost rekonstrukce.
vStěny mají trhliny, z trámů padaj piliny.
Drásá nám to nervy - sežrali je červi....
Zhodnocení stávajícího stavu
Architektonická studie řeší návrh novostavby rodinného domu ve středočeském městě Rakovník, v ulici Wintrova, východně od centra města. Jedná se o lokalitu s vilovou zástavbou převážně z meziválečného období, postupně doplňovanou novějšími stavbami, přístavbami a dostavbami. Na předmětném pozemku stojí v současnosti historická vila z 30.let minulého století, postavená původními majiteli. Vila je označena v ÚP jako architektonicky významná stavba ( A06) , bez památkové ochrany. Z ulice působí vila impozantně, zejména díky mohutnému arkýři s atypickým kónickým zastřešením, bohužel, při pohledu ze zahrady je patrné, že původní stavba prošla mnoha necitlivými stavebními zásahy, střecha byla doplněna pultovým vikýřem, okna přebourána a fasáda částečně omítnuta břízolitem. Neodborné stavební zásahy a nedostatek údržby se promítly i do stavu konstrukcí. Stěny nadzemních podlaží vykazují dle předběžného statického posouzení poruchy, lokálně jsou v nich svislé trhliny ( částečně způsobené pozdější dostavbou zapuštěného venkovního bazénu), konstrukce stropů je poškozena vodou z prasklého vodovodního potrubí a dřevěné konstrukce jsou napadeny dřevokaznými houbami. Za této situace ztrácí rekonstrukce budovy jakýkoliv smysl (a to jak z hlediska zachování architektonického dědictví, tak i po finanční a následně užitkové stránce) a po důkladném zvážení bylo rozhodnuto o celkové demolici a následné realizaci nového rodinného domu.
Situace na parcele
V návrhu této novostavby byl kladen důraz zejména na zachování urbanistických hodnot v území. Hmotové a architektonické řešení vychází ze snahy „zapadnout“ do kontextu sousedících vil, nekopírovat styl okolní historické ( a historizující) architektury , být současný a moderní, ale zároveň na ně odkazovat v celkovém tvarosloví a i drobných jednotlivostech.
Návrh novostavby RD je v souladu s platným územním plánem obce Rakovník. Parcela se nachází v ploše BI- bydlení individuální, v rámci návrhu byly dodrženy příslušné prostorové a plošné regulativy (viz samostatný výkres).
Pozemek pro stavbu rodinného zahrnuje 3 parcely, 3394/2, 3394/3 a 1190 . Kromě stávající vily se na jihozápadní hranici pozemku nachází ještě přízemní zděná stavba, která je rovněž určena k demolici. Celková plocha pozemku činí 1890 m2. Pozemek se směrem od příjezdové komunikace (ulice Wintrova) svažuje směrem na jih. Novostavba rodinného domu bude umístěna částečně v poloze stávající vily, druhá část půdorysu přesahuje do severní části pozemku, kde je také umístěno kryté parkovací stání pro 2 automobily. Pěší vstup na pozemek je oproti současnému stavu posunut cca o 4 m severním směrem a plynule navazuje na hlavní vstup do objektu. Příjezd do zahrady je zachován v severním rohu parcely. Průčelí hlavní budovy je umístěno cca 3,3 m od hranice parcely směrem k ulici Wintrova a dodržuje tak pomyslnou stavební čáru sousedních staveb.
Návrh nového domu
Navrhovaný dům vychází tvarově z klasického uspořádání tradičních staveb a navazuje na estetiku předchozích generací. Skládá se ze dvou kvádrů (12,88 m x 6,88 m a 16,38 x 5,38), zastřešených sedlovou střechou, navzájem propojených spojovacím krčkem. Hlavní , vyšší stavba (2 podlaží + podkroví) je umístěna v poloze stávající vily a tvoří reprezentativní část domu. Druhá, nižší stavba (1 podlaží + podkroví) představuje soukromou část. Spojovací krček slouží jako vstupní a schodišťový prostor, propojuje obě křídla navzájem a zároveň slouží i k přístupu do přízemního podlaží a do zahrady. Toto uspořádání umožňuje intuitivní orientaci všem návštěvníkům a dům je snadno „čitelný“ zvenku i zevnitř. Celková zastavěná plocha domu včetně teras a krytého parkovacího stání činí 289 m2.
Dům je určen pro manželský pár a je navržen s cílem poskytnout jim klidný život s dostatkem prostoru pro odpočinek a relaxaci, setkávání s přáteli a rodinou a péčí o zahradu a plánovanou vinici. Pro vinici je vyhrazena jižní část pozemku, parcela 3394/3. Dům je v maximální možné míře orientován směrem do zahrady a na jih, záměrem je umožnit jednoduchý přístup ven, na slunce, do zeleně. Směrem do ulice je dům spíše uzavřený , s minimem oken, k čemuž vybízí i severní orientace této fasády.
Hlavní vstup do domu je zcela logicky umístěn uprostřed – ve spojovacím krčku- a je zvýrazněn kamenným obkladem na fasádě. Vstup je umístěn v úrovni cca 0,6 m nad terénem (ostatně podobně jako současná vila) a do zádveří se šatnou je možné vstoupit i po schodech přes skladovací prostor přímo z krytého parkovacího stání a vyhnout se tak případné nepřízni počasí. Bezprostředně poté pokračuje návštěvník do vstupní haly, která slouží jako hlavní komunikační uzel domu. Je zde schodiště dolů do 1.NP , směrem doleva láká ke vstupu obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, na pravé straně se tak trochu skrývá vstup do soukromé části s ložnicí, koupelnou a šatnou. Celá tato hala se otevírá směrem do zahrady, do zeleně...návštěvník vnímá kontrast mezi severní kamennou sevřenou fasádou z ulice a jižním sluncem zelené oázy klidu před sebou a pod sebou...
Hlavní obytný a společenský prostor se skládá ze 3 propojených částí- kuchyně, za kterou se skrývá prostorná spíž, - navazující jídelny s velkorysým jídelním stolem ,- a obývacího pokoje se sedacím nábytkem, prostorem pro televizi a vestavěným krbem . Prosklená stěna na jihovýchodní straně láká ke vstupu na terasu, částečně krytou před deštěm a příliš ostrým sluncem. A pokud vás zláká zahrada pod vámi, stačí jen seběhnout po venkovních schodech dolů.
Z obývacího pokoje je možné pokračovat po schodech do podkrovního prostoru, který slouží jako pracovna, případně jako pokoj pro hosty. Samozřejmostí je i malá koupelna. Z tohoto podlaží se naskýtá výhled do dálky na protější stranu údolí, zároveň je možné vyjít si i na čerstvý vzduch na terasu nad vstupní halou.
Svažitý terén pozemku umožňuje umístit celé přízemní podlaží o patro níž, než vstupní podlaží. Díky tomu vzniká uprostřed zahrady dostatek soukromí . Místnosti wellness, sauny a zimní zahrady v tomto podlaží tak mohou být dostatečně prosvětleny prosklenými stěnami bez obav z nežádoucích pohledů. Za účelem zpracování hroznů a výrobu vína je také v přízemí domu navržena samostatná místnost s přístupem do zapuštěného vinného sklípku. S ní sousedí společenská místnost a venkovní kryté posezení – zde již probíhá konzumace... Konstrukčně je dům navržen jako zděná stavba z vápenopískových tvárnic s kontaktním zateplovacím pláštěm z minerální vaty, stropy jsou uvažovány jako keramické popř. železobetonové, schodiště jako železobetonové monolitické, krov je dřevěný, zateplení krovu je mezi a pod krokvemi.
Okna budou dřevěná s izolačními trojskly, rámy přírodní barvy. Fasáda bude opatřena jemnozrnnou omítkou bílé barvy, části fasády budou opatřeny obkladem z lomového kamene. Krytina sedlových střech bude plechová z titanzinkového plechu na dvojitou stojatou drážku. Plochá střecha nad vstupem bude vegetační s extenzivní rozchodníkovou zelení. Vytápění a ohřev TUV budou řešeny pomocí tepelného čerpadlo vzduch- voda ( umístěným na severní fasádě domu) s elektrickým dohřevem, energetická soběstačnost bude výhledově posílena o fotovoltaické panely na střeše domu. Distribuci tepla zajišťuje podlahové vytápění v kombinaci s topnými žebříky v koupelnách. Dům bude vybaven rekuperační jednotkou se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu. Dešťové vody budou shromažďovány v podzemní akumulační nádrži a využívány pro zálivku zahrady.