Luxusní dům s obývacím pokojem přes dvě patra Frenštát pod Radhoštěm
Elegantní vila klade důraz na čistotu provedení a maximální využití rozhledu do okolních hor.
Charakteristiky
- Navrženo: 2017
- Dispozice: 6+kk
- Podlahová plocha: 232 m2
- Zastavěná plocha: 130 m2
Informace o pozemku
Bezprostřední okolí Frenštátu pod Radhoštěm poskytuje takřka dokonalé útočiště pro ty, kteří hledají žádoucí sepětí s přírodou a kteří nechtějí zpřetrhat kontakt s městem a s veškerými výhodami, které větší aglomerace poskytuje. Příkladným referentem je v této souvislosti severovýchodní „suburbie“, spadající již do katastrálního území Tichá na Moravě.
Již prvotní návštěva odhaluje vítané odlišnosti oproti developersky nalinkovaným satelitům. Jedná se například o samotný charakter zástavby - formálně různorodý, avšak sympaticky rozvolněný a nepodléhající vlivům přísného matematického uspořádání. Opomenout však nelze ani přirozeně komponovanou zeleň (pokročilou, rozmanitou, avšak taktéž rozvolněnou do hloučků) a nebývalé silné výhledy do vzdálené krajiny – v tomto případě rámované siluetou beskydského pohoří.
Stavbou dotčená parcela poskytuje ve vztahu k výše uvedenému jeden zásadní handicap, kterým je příčný sklon pozemku. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem není výsledně nijak zanedbatelný a dosahuje výšky běžného podlaží. Finální návrh volí za těchto okolností radikální korekci terénní křivky pomocí zářezového profilu.
Výsledkem je dům, který je částečně zapuštěný do zeminy (směrem k severu) a který je naopak plně obnažen směrem do zahrady (tedy k jihu), aniž by vznikalo nežádoucí svahování.
Řešení
Nově navrhovaný dům vyznává klasické tvůrčí postupy, a to jak navenek, tak i uvnitř. Samotná dispozice upřednostňuje elementární tvary místností, přímý komunikační systém a současně je kladen důraz na reprezentativnost vybraných provozů.
Základní hmota vytváří funkčně praktickou dvouramennou strukturu, jejíž zásluhou je odkloněna pozornost od ulice. Záměrná separace je následována žádoucím soukromím a motivem částečné uzavřenosti.
Samotné přízemí (tvaru L) je udáváno dvojicí velkometrážních provozů: rozlehlou denní zónou (lokálně dvoupodlažní) a garáží pro 3 osobní vozidla. Místo styku je příhodně využíváno pro provozy přechodového charakteru: pro zádveří, šatnu, sklad a prostor pracovny.
Navazující patro je zpřístupněno jednoramenným schodištěm, které lemuje prostor obývacího pokoje a které vyvěrá v jeho koncovém líci. Samotné schodiště není v tomto případě pouhým prvkem pro diagonální přesun, ale designovým elementem a současně velkokapacitní knihovnou, která plynule přechází v kuchyňskou sestavu.
Patrová část vyrůstá v ploše obdélníku a jednotlivé místnosti jsou řazeny sériovým způsobem. Výsledkem je jednostranná orientace, plnohodnotné jižní proslunění a tepelně příhodný kompaktní tvar. Efektivní plošný zábor je v případě patra neekonomicky (nicméně pompézně) narušen motivem galerie a vyvýšeným obývacím pokojem, který rozděluje etáž na zónu dětskou a sekci rodičovskou (obojí s plnohodnotným hygienickým zázemím).
Filosofie domu
Pragmatické a racionální dispoziční řešení je spontánně a analogicky obkreslováno samotnou fasádou. Nechybí důraz na lokální osovou symetrii, preference modulového vyjadřování a kombinace horizontálního řádu s vertikálním členěním.
Exteriérové řešení maximálně reflektuje interní funkční náplň a potřeby dotčených provozů, včetně typologických doporučení. Jižní fasáda je proto preventivně stíněna fixními střešními lemy, kdežto severní je pojata jako 100% plná stěna, bez jakékoli nežádoucí (ztrátové) perforace.
Samotná materializace disponuje menší formální kadencí. Voleny jsou méně nápadné, leč kvalitní a luxusní prefabrikované obklady, jimiž je kompenzována absence francouzských oken v „klidovém“ patře a jimiž je zásadně zvýrazňován vysoký řád (jak do zahrady, tak do ulice).