Dům jako stanice lanovky v dřevěném obložení Trutnov
Pro stavitele horských lanovek jsme navrhli dům v souladu s moderní architekturou těchto staveb, ketré jsou jeho celoživotní vášní.
Parcela
Pozemek v mírném svahu jedné z osad rozesetých kolem centra Trutnova, s výhledem na nádherný zalesněný vrch, a dlouhá humna porostlá lučním kvítím. Inspirativní krajina která při chvilkovém zastavení nutí mozek k představám, jak malebná musí být i tehdy, když zrovna neprocházím kolem. Zdánlivá samota tohoto koutu vybízí ke stavbě obydlí, k ochraně před krajinou kdy je to potřeba, ale ke spojení, když je to třeba.
očet pater, přesně daný sklon střechy - benevolentně i větší, ale kdo by ho potřeboval - odstup od ulice, velikost. Zdá se, že i velikost stébel trávníku se musí pohybovat v předem promyšleném rozmezí plánovače. Těžký úkol, vždyť klient bude mít jistě také své regulativy.
Naproti těmto tvrdým pravidlům jsou sousedé rozšafní. Hle, tu jeden malý vikýř, tady druhý valbu, třetí sice splnil vše, ale v posledním záchvěvu kreativity se na štítě objevil lomový kámen v úzkém pruhu. Někdo si postavil dům rozložitý, někdo složitý, někdo do L, a tak při zběžném ohledání člověk nevěří, že se do pravidel vešli.
Nevadí, navrhneme dům podle přání a nejlepšího svědomí, a snad se nám to také podaří.
Architektura
Začneme zahradou. Když na takto úzkou zahradu umístíme obdélník, bude také úzký. A tím skončíme? Vždyť je teď ta zahrada nijaká, jako všechny ostatní. Což o to, hmyz zde může bloumat bez cíle. Ale člověk? Jistě mu bude libý nějaký řád. Zkusíme mu vytvořit trochu soukromí. Usekneme kousek hmoty, abychom mohli zvát návštěvu širokým pásem zeleně viditelným z ulice. Čím ale bude dál, tím se bude zahrada zmenšovat, dokud nebude na rozhodnutí obyvatele, jestli pozve cizince dál. Dál do zahrady, anebo dál do domu. Za tímto bodem, tam kde voda padá do nekonečné hlubiny, usekneme další kousek. Z domu už toho moc nepotřebujeme, protože se před námi tak jako tak pomalu otevírá louka a les. A na ten jsme jistě více zvědaví.
Z osekané jednoduché hmoty se stala rafinovaná architektura. Někde se okapní hrana dynamicky zvedá aby jinde volně klesala. Perspektiva klame oči diváka, který je tuze zvyklý na pravidelnost. Sedlová střecha se tak stává více sochou - korpusem. Zvýrazňuje se tvar. Je typický, a zároveň trochu jiný, je svůj.
A kdo si myslí, že je to jen libovůle stvořitele, je při bližším ohledání překvapen. Ano, jistě, vždyť na to, abych vjel s autem do garáže nepotřebuji 16 metrů široká vrata. Ano, 30 metrová terasa je možná dobrá na fotku, ale stejně sedíme jen u stolu pro 6 lidí. A ten interiér. Najednou jsme jako uvnitř kamery a výhled ven nás unáší jako dvousedačka z mezistanice na sedle k vrcholku alpských ledovců.
Dispozice
Tvar domu je organizačne spojený s vnitřním řešením. V úzkých místech jsou věci tak akorát široké, aby se zde vlezly - garáž a obývací pokoj. Čím více se dům rozšiřuje, tím lépe se zde vleze zázemí a pokoje pro děti. Ložnice a wellness je umístěno tak, aby maximálně využilo potenciál tvarované hmoty.
Půdorys objektu je klasický trojtrakt. Uprostřed vede podélná chodba, která propojuje všechny místnosti. Zádveří přibližně uprostřed je propojeno s garáží. Odtud se chodbou dostanu kolem pokoje pro hosty a schodiště do obývacího pokoje s formovaným výhledem. Schodiště je skryté, ale také otevřené, tvoří jednu stěnu pokoje. Dominantou je otevřené podkroví s ložnicovou galerií, a těleso krbu a komína. Ochranu před sluncem a deštěm venkovní terase skýtá předsazená ložnicová část v podkroví.
V patře nad garáží, až úplně vzadu je umístěno wellness. Ložnice je naopak, kvůli výhledu, na opačné straně. Je součástí samostatné jednotky s šatnou a galerií, a je v ní i malý koutek na drobnou práci. Dětské pokoje jsou velké, prosvětlené vikýři, aby zde bylo dost prostoru na vše, co bude potřeba.
Všechny místnosti jsou prosvětleny sluncem, a jsou v živém kontaktu se zahradou.