Dům s výraznými liniemi a dřevěným obkladem fasád Vrátkov
Výrazné orámování dodává domu dynamiku a zároveň slouží jako krytí terasy a nebo prostor pro uskladnění palivového dříví.
Parcela
Vesnice Vrátkov leží v ladné krajině polabí, na dohled Českému Brodu a železnici spojující Prahu s Východem. Vesnici ohraničují dlouhé lány plodin a vína. je poskládána podél vedlejší silnice - severojižní osy přírodní lesní masiv s potokem Šembera a Mlýnským rybníkem.
Parcela je jedním z nově dělených pozemků v centrální části Vrátkova leží na mezi. Hlavní tělo vesnice tvoří domy se sedlovou střechou a štítovou orientací do hlavní ulice. Parcela je však v bezprostřední blízkosti nové části vesnice, kde se archetypální forma rozpadá do různých sklonů, tvarů a velikostí.
Výhled je jižní, na lány pole, s hřištěm v pozadí. Ač je z jedné strany ulice postaveno centrum obce s obecním úřadem, na té naší straně ulic jde spíše už o periferní část, volně přecházející do krajiny. Kolem dokola jsou naplánovány další tři domy, a ten náš tak bude součástí husté zástavby, avšak jejím okrajem.
Hned na okraji parcely je terénní zlom s remízkem, který bude oddělovat budoucí zahradu od pole. Ten také tvoří spolu s mezními horizonty hlavní, pohledově atraktivní pozadí navrhované stavbě.
Architektura
Dům je navržen v jednoduchých malých objemech - segment garáže, segment obývacího pokoje s kuchyní a segment ložnicový. Cílem bylo vytvořit pomocí jejich kombinace jak vnitřní prostory, tak venkovní kryté stání pro automobil, krytý vstup do objektu, krytou, avšak otevíratelnou terasu a místo pro uskladnění dřeva a dalších věcí, které člověk potřebuje mít na zahradě při ruce.
Pro zachování soukromí, a také pro omezené možnosti zastavění pozemku, byla ložnicová část vyzdvihnuta do patra. Pro zachování logických návazností byla garáž a obývací část umístěny na pozemku podélně, za sebou. Abychom vytvořili krytý vstup se stáním pro automobil, posunuli jsme všechny tři části relativně vůči sobě. Abychom vytvořili dostatečné krytí terasy, je od sebe přízemí a patro odděleno pohledově výraznou deskou.
Jádro konceptu tak tvoří staticky výrazná kompozice tří hmot, v kombinaci se silně horizontální linkou zastřešení přízemí, které zároveň vytváří příjemný a bezpečný kout na jinak rovném pozemku. Odděluje tak terasu od sousedních zahrad, a je orientován čelem k nejatraktivnějším výhledům do krajiny
Dispozice
V návrhu je oddělena denní a noční zóna vertikálně, zázemí a pobyt horizontálně. Místnosti jsou poskládány podél hlavní osy, kterou tvoří v přízemí i patře komfortní chodba, na kterou jsou místnosti navěšeny. Skladba místností graduje směrem k východní části pozemku. Na té západní začíná u garáže, vstupu a technické místnosti, na té východní končí obývacím pokojem a jídelnou.
Kryté stání má přímou vazbu na vstup do objektu, a je tak možno dojet k domu automobilem a dojít do zádveří suchou nohou. Zároveň je nejkratší cestou propojenou zádveří s garáží a technickou místností. Údržba objektu se tak obejde bez zanášení nečistot do obytné zóny. Na technickou místnost navazuje kryté místo pro uskladnění dřeva nebo zahradního náčiní.
Obytná zóna je poskládána kolem pobytové terasy, která bude hlavním obytným prvkem exteriéru. Proto je na ni napojen jak obývací pokoj, tak pracovna. Místnosti, ve kterých budou obyvatelé trávit většinu času. Kuchyně je skryta v prostorové nice a neruší tak čistý architektonický prostor, avšak bez ztráty vazby na jídelnu. Ta je otevřena i do východní části zahrady, a není tak problém si zde užít dopolední kávu.
Dětské pokoje jsou nekompromisní, co se týče výhledu do krajiny a orientace ke slunci. Okno využívá celou délku fasády včetně nárožního zalomení a v pokojích tak bude možné vnímat všechny části dne. Stejný komfort nabízí koupelna s atraktivním řešením vanového koutu.
Ložnice je pak schována v severozápadní části dispozice patra, v naprostém soukromí, oddělena šatnou od spojovací chodby i vlastní koupelny. Je ničím nerušeným ostrůvkem soukromí vyvažující jinak propojenou dispozici pobytových prostor.