Dům se sedlovou střechou oděný do trapézového plechu Kadaň
Moderní dům, který kombinuje kubické tvary se sedlovými střechami. Cihelný obklad s plechovou fasádou. Rovné stropy a otevřené krovy. Protiklady, které se spojují v harmonický celek.
SITUACE
V severozápadních Čechách nedaleko od Chomutova leží menší město Kadaň. Bývalé královské město je dnes turistickým i kulturním centrem s mnoha památkami v centru. Okrajové části Kadaně jsou ovšem zastavěny různými průmyslovými plochami, které střídají nové zástavby rodinných domů. Poměrně velká, nově zastavitelná plocha se nachází také na východní hranici města. Území je zde nově rozparcelováno a postupně se začíná zastavovat. Podobu nové výstavby upravuje podrobně vytvořený regulační plán a domy se tak musí řídit přesnými sklony střech či stavebními čarami. Jeden z nezastavěných pozemků vlastní také mladá rodina, která si navzdory malé výměře přeje poměrně velký rodinný dům. Parcelu ze severní i jižní strany lemuje místní zklidněná komunikace, ale příjezd na pozemek je povolen pouze ze severu. Na východní i západní parcele se již nachází rodinné domy. Řešený pozemek je rovinatý, bez jakékoliv vzrostlé zeleně.
ARCHITEKTURA
Návrh stavby poměrně zásadně ovlivnil místní regulační plán. Ten v prvé řadě stanovuje plochu zastavitelnou hlavním objektem na pozemku, která je v tomto případě 16,5 x 17m. Vzhledem k prostorovým požadavkům majitelů na vnitřní provoz bylo jasné, že dům bude muset zabírat celou zastavitelnou plochu a jeho půdorys tedy bude téměř čtvercový. Další podmínkou regulačního plánu je šikmá střecha. Zde ovšem regulační plán povoluje výjimku pro složitější nebo rozsáhlejší půdorysy a tak bylo možné navrhnout šikmé zastřešení pouze nad určitou částí půdorysu. Kvůli stísněné situaci na pozemku se tentokrát dům tvořil tzv. z vnitřku ven, tedy na základě půdorysu se vytvořila výsledná podoba domu. Dům je rozdělen do několika funkčních celků, které byly logicky rozmístěny v rámci zastavitelné plochy. Protože jediný možný vjezd na pozemek je ze severu, muselo být na této straně umístěno kryté stání a hlavní vstup do objektu. Jižní strana má nejlepší kontakt se zahradou a sluncem, takže se zde nachází společenská zóna s terasou. Soused ze západní strany má dům postavený poměrně blízko k řešené parcele, proto byla soukromá zóna umístěna na východní stranu a západní zůstala pro technické místnosti. Majitelé měli také několik specifických požadavků pro vnitřní prostory, např. zapuštěná obývací část nebo otevřený krov ve společenské zóně, které ovlivnily exteriér objektu. Celý návrh tvoří dvě výrazné hmoty se sedlovou střechou a prosklenými štíty doplněné hmotou s plochou střechou. Šikmé zastřešení dostala jihovýchodní část půdorysu nad dětským pokojem, kuchyní a jídelnou s otevřeným štítem směrem do zahrady. Druhá výrazná hmota se šiknou střechou byla umístěna nad západní stranu a nachází se zde hostovský pokoj a pracovna s druhou terasou.
Poměrně složité hmotové řešení domu si vyžádalo jednoduché materiálové řešení. Tradiční hmoty se sedlovou střechou jsou navrženy s tmavošedým plechovým obkladem jak na střeše, tak na stěnách. Z kovu se stejnou barvou budou řešena také okna a stínění nebo zábradlí v otevřených štítech. Oproti tomu spodní hmota dostane obklad světle béžovými cihlami.
DISPOZICE
Na severní straně domu se pod hmotou druhého podlaží nachází dvě krytá stání a vstup do objektu. Jednoduché zádveří s vestavěnou skříní doplňuje malá oddělená komora. Jedním z požadavků majitelů byl průhled od vstupu přes společenskou zónu do zahrady, což se nám podařilo splnit. Ze zádveří se vstupuje rovnou na hlavní komunikaci v domě propojující všechny provozy. Centrem domu se stala zapuštěná obývací část. Tu od jídelny s kuchyní odděluje zajímavý architektonický prvek, jehož součástí je krb otevřený ze tří stran a televize. Blok není až do stropu, ale pouze tak, aby ze strany jídelny tvořil zábradlí. Díky tomu může uživatel vidět průhledem ze sedací soupravy do prostoru krovu nad jídelnou. Aby byl prostor provozně čistý, byly vysoké skříně kuchyňské linky zapuštěny do stěny a v prostoru se nachází pouze ostrůvek s barovým sezením. Menší kuchyň doplňuje skrytá spíž dostupná z hlavní komunikace. Vedle spíže se nachází vstup do soukromé zóny, která tvoří samostatnou součást domu. Několik místností propojuje minimalistická chodba. Na ní pak navazuje společná koupelna, ložnice se šatnou a dětský pokoj. Díky šikmé střeše s otevřeným krovem v této části mohl být dětský pokoj rozšířen o prostor na hraní nad šatnou rodičů. Na opačné straně domu se nachází samostatná toaleta sloužící pro společenskou zónu a terasu. Vedle ní je umístěna technická místnost s prádelnou. Funkční plochu místnosti zvětšuje prostor pod horním ramenem přilehlého schodiště. Toto schodiště opět navazuje na hlavní domovní komunikaci. Naproti němu se nachází vstup na terasu a průhled do zahrady. V horním patře je umístěn hostovský pokoj se severním oknem, malá koupelna a pracovna doplněná o terasu s vířivkou.
Kromě hlavního objektu je součástí návrhu také zahradní domek. Vzhledem k daným uličním čarám, musel být umístěn do jihovýchodního rohu pozemku a odděluje tak zahradu od východního souseda. Dům má stejný charakter jako část hlavního domu s plochou střechou a nachází se zde zahradní sklad, koupelna a fitness.