Kompaktní rodinný dům s vykousnutými rohy Horoměřice
Při návrhu jsme respektovali jasnou představu klienta o architektuře domu a požadovaný formální vzhled jsme doplnili výkusy v rozích domu, které slouží jako kryté terasy a stání pro auta.
SITUACE
Severozápadně od Prahy se nachází obec Horoměřice. Malá vesnice, jejíž kořeny sahají až k době bronzové, byla svědky mnoha historických událostí. Přečkala nájezdy Švédů i hrůzy druhé světové války. Podoba obce se však začala zásadněji měnit až po sametové revoluci, od které se počet domů téměř zdvojnásobil. Další rozšíření zastavěné plochy je naplánováno na její východní hranici, kde vzniklo asi padesát nových stavebních parcel s poměrně malými rozlohami. Jednu z těchto parcel si pro svůj rodinný dům pořídil mladý pár. Přestože se v daném území jedná o jeden z větších pozemků, jeho plocha je necelých 700m2. K pozemku přiléhá z jižní a západní strany místní komunikace a celou situaci ještě komplikuje předem určený vjezd na pozemek ze severozápadního rohu. Dobrou zprávou ovšem byla rovinatost pozemku a také to, že z okolních parcel se zatím začalo stavět pouze na jedné.
ARCHITEKTURA
Investoři měli tentokrát poměrně jasnou představu o typu architektury. Zadáním byl moderní dům s plochou střechou, přesahy a rozehranou kompozicí tak, aby objekt nevypadal „jako krabice“. Takový typ architektury se krásně navrhuje na velkých pozemcích, ale u takové parcely je situace o něco složitější. Protože bylo žádoucí zachovat majitelům co největší kompaktní kus zahrady, byl dům umístěn do severní části pozemku. Jasnou pozici mělo od samého začátku kryté stání, jehož umístění se váže na současný vjezd. Hlavní terasa byla umístěna tak, aby se nacházela co nejdál od přilehlých komunikací i sousedů a poskytovala tak co největší možné soukromí. A právě pozice stání a terasy se stala hlavní součástí konceptu. Samotný interiér domu se totiž prolévá mezi těmito venkovními prostory a společně vytváří kompaktní obdélný tvar, kterému ovšem diagonálně chybí dva rohy. Stejná situace nastává o patro výše, kde jsou však ubrány rohy v druhé úhlopříčce. Obě patra zastřešuje deska s výraznými přesahy. Linie přesahu je přerušena pouze v místě schodiště, jinak lemuje celý dům ze všech stran a stává se tak druhým charakteristickým znakem návrhu. Povrch domu tvoří z velké části strukturovaná omítka, která je na stěnách světle krémová a na přesazích tmavě šedá. V místech, kde je základní objem vykousnutý, se objevuje dřevěný obklad a také masivní dřevěné sloupy podpírající střešní desky.
DISPOZICE
Hlavní vstup do domu se nachází ze severní strany a plynule navazuje na kryté stání pro dvě auta v rohu pozemku a branku. Zádveří slouží jako jediný komunikační prostor v přízemí. Ze západu na něj navazuje menší šatna, z východu toaleta, technická místnost a pak již jen vstup do společenské zóny. Hlavní prostor celého domu má podobně jako půdorys obou pater tvar písmene Z. Hned vedle vstupu ze zádveří se nachází otevřené schodiště s velkorysým prosklením. Naproti něj je pak umístěna kuchyňská linka s ostrůvkem a barovým sezením. Část domu, která se otevírá směrem do jižní části zahrady, je věnována místům pro setkávání – obývacímu pokoji a jídelně, na kterou navazuje krytá terasa. V přízemí domu se nachází také venkovní sklad. Protože bude sklad sloužit pro kola i věci na zahradu, je přístup do něj umístěn na západní stranu. Střešní přesah, který se stal důležitou součástí vizuální podoby domu, slouží současně jako ochrana proti přehřívání interiéru a zastřešuje vstupy do objektu. Druhé patro slouží celé jako soukromá zóna objektu. Naproti schodišti se nachází vstup do rodičovské části, která se skládá z několika místností. Na prostor ložnice navazuje šatna a koupelna s infra saunou a malý koutek s křesílky. Z ložnice lze také vyjít na střešní terasu s jihozápadní orientací. Kromě rodičovské části se v tomto patře nachází ještě dva dětské pokoje a malý pokoj pro hosty sloužící současně jako pracovna. Tyto místnosti doplňuje velká koupelna s malou teráskou.