Malý nízkoenergetický dům ve svahu Beroun
Malý moderní dům zaříznutý ve svahu, který je opticky zvětšen předsazenými stěnami.
Charakteristiky
- Navrženo: 2015
- Dispozice: 4+kk
- Podlahová plocha: 135 m2
- Zastavěná plocha: 198 m2
Zadání
Přáním klientů bylo navrhnout ekonomický, pragmatický, ale zároveň zajímavý a funkční dům s velkou terasou, který bude využívat svažitosti pozemku. Velký důraz byl rovněž kladen na propojení exteriéru s interiérem, zejména v obývacím pokoji.
Informace o pozemku
Stavební pozemek nabízel přívětivou rozlohu i orientaci ke světovým stranám pro výstavbu. Přidanou hodnotu pozemku tvoří možnost bohatého výhledu směrem k jihu, který je umocněn svažitostí pozemku.
Ideálně se jeví i rozložení dalších faktorů, ovlivňujících samotný záměr na parcele, jako je přístup ze severní strany (v nejvyšší úrovni pozemku) a poměrně výhodné postavení sousedních domů.
Řešení
Tento nízkoenergetický dům je koncipován jako jednotka 4+kk - rozdělená do dvou podlaží.
Nástupní podlaží obsahuje technicko-hygienické zázemí společně s trojicí pokojů, patřících do klidové části stavby. Oba dětské pokoje jsou uspořádány s jistým odstupem od ložnice, přičemž hlukový filtr zajišťuje samotná šatna, tvořící průchod mezi ložnicí a chodbou.
O podlaží níže se pak nachází společenská část domu s pracovním koutem a hygienickým zázemím.
Z hlediska provozního byl kladen důraz na vytvoření domu s minimální komunikační plochou. Po vstupu do domu se komunikace větví na dvě linie. Jedna vede po schodišti přímo do společenské zóny - tedy k místu nejčastějšího střetávání (z mezipodesty vnitřního schodiště lze vstoupit na mezipodestu exteriérového schodiště, které ústí k dalšímu místu střetávání, a to ke kryté terase).
Dům se rovněž plně podřizuje výhledům a optimální orientaci ke světovým stranám. Součástí návrhu je i kryté stání ve vstupní části, propojené s krytou terasou v zahradní sekci (taktéž krytým exteriérovým schodištěm).
Návrh pracuje s motivem maximální využitelnosti a návaznosti jednotlivých součástí domu – ať už ve vztahu dům-zahrada, nebo v rámci kooperace vnitřního organismu.
Filosofie domu
Z formálního hlediska vytváří dům klasický kvádr, doplněný v nástupním podlaží o bílou linii, jež obepíná celý nadzemní objem a demonstruje tak jeho soudržnost, pravidelnost a řád. Jedná se o součást tvořící z domu originální a dynamickou strukturu, avšak se zachováním jednoduchosti, střídmosti a především praktičnosti.
Bílá linie tvoří předsazenou část, nesoucí ložnici v nástupním podlaží, a zároveň užitečnou stínící clonu.
Otvory v horizontálních deskách přinášejí opačný efekt a propouštějí sluneční paprsky do interiéru v místě, kde naleznou docenění společně s efektním prvkem sítě.
Obecně vzato je stavba jen minimálně zkrášlována dodatečně implementovanými prvky, jelikož každá součást nese své uplatnění a hraje v návrhu podstatnou roli. Výsledný dekor (lze-li tak nazývat vybíhající střešní a stropní konstrukce a podpůrné sloupoví vykonzolovaných částí, vytyčujících krytou terasu) vyplývá z požadavků provozu domu.
Výsledný návrh tak respektuje úvodní ideu, která se opírá o praktičnost a propojenost domu na všech úrovních. Hesla domu jsou tedy: ČISTOTA, PROPOJENÍ a PRAVDIVOST