Nízkoenergetický dům reagující na terénní reliéf Ústí nad Labem
Rodinný atypický dům ve svahu se dvěma podlažími a krytým stáním pro 2 automobily.
Charakteristiky
- Navrženo: 2015
- Dispozice: 5+kk
- Podlahová plocha: 192 m2
- Zastavěná plocha: 294 m2
Zadání
Přáním klientů bylo navrhnout nízkoenergetický rodinný dům s výrazným prosluněním a dokonalým propojením se zahradou. Důležitou roli sehrál požadavek na velkou terasu napojenou na velkou jídelnu, která bude často využita pro oslavy více než 10 osob.
Informace o pozemku
Parcela je nerovnoměrně svahovaná a nachází v poměrně klidné lokalitě, ale na nářoží ulic. Má mnohoúhelníkový půdorysný tvar a její svahování s sebou nese klad v podobě příjemných výhledů do okolí.
Řešení
Dům je řešen jako racionální hmotová struktura reagující na vnější podmínky, podle kterých je formována. Zásadní roli sehrává terénní reliéf, který stavbu do jisté míry předurčuje.
Svah a požadavek na bydlení svádí k vytvoření klasického dvoupodlažního celku, nicméně menší výškový rozdíl mezi tzv. "horní" a "dolní" zahradou vybízí ke vzniku tří výškových úrovní se zachováním dvoupodlažní struktury.
Základní princip domu lpí na efektivitě prostoru v interiéru a logickém zónování vnitřních prostor. Dům v plné míře využívá schodiště jako styčný bod, který je do jisté míry komunikačním centrem domu a zároveň díky využití mezipodesty jako vstupního prvku je i součástí úspory podlahové plochy, věnované chodbám a komunikacím.
Rozložení zón v interiéru optimálně využívá příjmu slunečních paprsků, kde je to zapotřebí a jejich poloha nalézá uplatnění z hlediska využitelnosti a přirozenosti vnitřního provozu.
Samotná stavba je řešena jako bytová jednotka charakteru 5+kk ( obsahující klasické rozložení společenské zóny - obývacího pokoje a kuchyňského koutu a klidové zóny obsahující tři dětské pokoje a ložnici.)
V domě je počítáno s krytým stáním pro dva osobní automobily s návazností na skladovací prostor a v krytém kontaktu s hlavním vstupem do domu.
Osazení domu částečně rozděluje dřívější plochu parcely na zahradu soukromou s napojením na krytou terasu a společenskou zónu a část veřejnou, která je v blízkém kontaktu vstupu do domu.
Filosofie domu
Dům má jasnou a přímou ideu – zisk slunečních paprsků, zisk výhledů, využitelnost zahrady s vytvořením dostatečného soukromí a především zakořenění domu samotného na pozemku.
Umístění společenské zóny do nejnižšího podlaží skýtá možnost přímého propojení obyvatel domu se zahradou. Stejná návaznost je rovněž v místě ložnicové části nejnižšího podlaží.
Už při vstupu do domu je zřejmé, kudy se vydat v pozici návštěvníka, aniž by byl rušen provoz zcela soukromých částí domu.
Dům reaguje na jednotlivé detaily, kterými jsou například krytý vstup v návaznosti na kryté stání ( tedy lze směrem od automobilu "suchou nohou" přejít do objektu ), vnitřní komunikace bez zbytečného kličkování a přemrštěných kapacit, návaznost pomyslných komunikací ve smyslu návazností jedné na druhou, atd.
Všechny tyto detaily v kombinaci s ideálním zónováním a optimalizovanými velikostmi jednotlivých místností spoluvytváří příjemný a plně komfortní prostor pro život.
Při vytváření formální části domu byl kladen důraz na plynulost a propojenost domu jako celku, kde významnou roli hrálo předsazené nejvyšší podlaží, které je opticky zaklesnuté do nejnižšího podlaží, a dále díky šikmé lince propojené i se vstupní částí.
Významné je i propojení tohoto prvku s terasou, díky jeho využití jako krytí před deštěm. Předsazení je navrženo tak, aby skýtalo ideální světelné podmínky jak na terase, tak v přilehlé jídelně.