Nízkoenergetický dům s cihelným obkladem Polanka nad Odrou
Dům, který architekt rozdělil na dvě poloviny zrcadlově otočené k sobě. První polovina je bílá, druhá z cihelného obkladu.
Charakteristiky
- Navrženo: 2014
- Dispozice: 5+1
- Podlahová plocha: 184 m2
- Zastavěná plocha: 204 m2
Zadání
Přáním klientů bylo vtipné řešení domu v nízkoenergetickém luxusním standardu.
Informace o pozemku
Novostavba rodinného domu je umístěna v ploše rohové parcely, která je ze severní strany lemována jen mírně frekventovanou ulicí a ze západní strany soukromou příjezdovou komunikací. Zbylé hranice pozemku obstarává jižně orientovaná sousední zahrada a na východě stávající zástavba (výrobního / skladového charakteru).
Povaha sousedních objektů je poměrně rozličná. V dané lokalitě se barvitě stýká jak dřívější, tak současná výstavba rodinných domů.
Samotný pozemek lze vnímat jako geometricky vřelý pro plánovaný záměr – a to i navzdory přítomným omezením (ochranná pásma inženýrských sítí, odstupové vzdálenosti od protierozní zeleně...). Totéž se týká vertikálního profilu, který nenaskýtá výrazná omezení ve vztahu k předpokládaným terénním úpravám.
Řešení
Rodinný dům je řešen jako dvoupodlažní dům, v jehož přízemní části je soustředěna společenská zóna (obývací pokoj spojený s kuchyní a stolováním), tak klidová zóna rodičů a nakonec dle očekávání technický provoz (garáž, sklady...).
Patrová část (plošně redukovaná) je prezentována jako čistě klidová sekce s dvojicí dětských pokojů a technicko-hygienickým zázemím domu.
Samotná stavba je řešena jako bytová jednotka charakteru 5+1, s garážovým stáním pro 2 osobní automobily. Osazení domu na parcelu rozděluje dřívější plochu zahrady na část soukromou (ryze zahradní / rekreační) a veřejnou (uliční, příjezdovou).
Filosofie domu
Výsledná hmota objektu je jasně udávána výchozími dispozičními požadavky a možnostmi pozemku. Dům je koncipován jako dvojice hmot tvaru „L“.
Navzdory složitě se jevícímu výstupu je obytná část objektu okleštěna o jakékoliv výběžky (s výjimkou klidové sekce v přízemí), vykonzolované konstrukce a oslabující hmotové „průrazy“.
Obytná sekce je tedy řešena jako kompaktní kvádr, s dvojicí vymezených provozů. Zatímco na severní straně je takto „vyloučena“ garážová část, na jižní straně (na straně zahrady) plní tuto úlohu klidová zóna rodičů.
V obou případech je takto činěno zcela záměrně a logicky – ve snaze o eliminaci / potlačení přítomných handicapů a dosažení požadovaného komfortu bydlení.
Z hlediska formálního je dům prezentován jako dvojice různých hmot (minimálně po stránce pohledové). Důraz je v tomto případě kladen na statično – na hmotu jako takovou. I z tohoto důvodu je perforace fasády činěna jen v omezeném rozsahu.
Taktéž lze zhodnotit jindy vítané tříštění fasády do menších plošných (objemových) celků.