Rekreační dřevěná chata pro energickou paní na úpatí hor Malenovice
Domek, který si zakládá na jednoduchosti je efektivně navržen pro relaxaci.
Charakteristiky
- Navrženo: 2017
- Dispozice: 3+kk
- Podlahová plocha: 118 m2
- Zastavěná plocha: 139 m2
Zadání
Přáním klientů bylo navrhnout letní dům s maximálním prosklením společenské zóny a velkým bazénem. Při návrhu byl kladen důraz na využití kamene a dřeva.
Informace o pozemku
Stavbou dotčený pozemek v Malenovicích představuje do jisté míry nemovitý ideál. Výjimečná poloha v lukrativní oblasti, vřele nalinkované proporce a nezaměnitelné výhledy vstříc beskydským siluetám – to vše jsou zcela vítané třešničky na již tak chutném podkladu. Novostavba letního domu není v tomto ohledu nijak slepá a provádí žádoucí reflexi. Ať už v rámci zakořenění (polohy), orientace, tvarovosti a způsobu materializace / perforace obvodového pláště.
Pravidla hry jsou v tomto případě zřetelněji definovaná. Což je do značné míry způsobeno lokací pozemku v chráněné krajinné oblasti. Přednastaveny jsou nejenom povrchové materiály stavby (obklad dřevem, podezdívky z kamene), ale taktéž půdorysná stopa (v poměru 1:2 až 1:1,5), poloha vstupu (uprostřed), tvar štítu (důraz na symetrii), výška stavby, typ zastřešení (šikmá střecha ve sklonu 38-45 stupňů) a v neposlední řadě i samotná podlažnost. Takto profilované mantinely vytvářejí na jednu stranu tísnivý prostor z hlediska objemovosti, na stranu druhou umožňují práci s detailem na jednoduše koncipovaném základu – a to jak navenek, tak uvnitř.
Pozice domu odpovídá představám investorů. Letní dům slouží primárně pro setkávání lidí, pro posezení a čirý relax (přestože není budoucí adaptace na regulérní stále bydlení nijak vyloučena). V tomto ohledu je upřednostněna zadní partie, v dostatečné vzdálenosti od ulice a od stávajícího rodinného domu. Preference jsou kladeny na dostatečně rozlehlou zahradu a na žádoucí umístění venkovního bazénu.
Řešení
Dispoziční řešení domu prošlo neplánovanou změnou – alespoň co se týče výchozího zadání. Třípodlažní struktura doznala programových korekcí hned ve dvou úrovních: v technicko-skladovém suterénu a v klidovém podkroví. Pouze přízemní část (společenská, relaxační) zůstala provozně nedotčena. Všude jinde se plošně umocňovalo, nebo naopak – odmocňovalo.
Výsledný letní dům slouží primárně jako objekt pro zábavu a pohoštění většího množství lidí. Ne náhodou je do ústřední role pasován společenský prostor. Ten je pojat komorně a velkolepě zároveň. Na ploše třiceti metrů čtverečních je vyprofilována jako stolovací část (s velkým jídelním stolem, s židlemi a lavicí integrovanou do okenního parapetu), tak samotné kuchyňské zázemí. Efektně se jeví i samotné propojení s podkrovním prostorem. Společenská místnost je totiž řešena na výšku dvou podlaží. Samotné vyvýšení umožňuje odkrýt dřevěné prvky krovu (a propsat je zásadním způsobem do celkového interiéru) a zapracovat zde designové schodiště – částečně otevřené, částečně uschované. K tomuto účelu je vtipně využito nábytkové sestavy, která utváří kuchyňské zázemí a poskytuje prostor pro vestavné spotřebiče (troubu a lednici). V tomto duchu lze hovořit o jakémsi multifunkčním monolitu, na zakázku vyrobeném a řemeslně vpraveném do předchystané dutiny.
Druhá polovina „parteru“ je spíše provozní. Nachází se zde menší zádveří, vřele komponovaná předsíň s volně stojícím umyvadlem a vypreparovaným sprchovým sklem, komora pro pračku a toaletu a v neposlední řadě na zakázku vyrobená saunová jednotka.
Samotné podkroví je provozně mnohem jednodušší, neboť se zde nalézá pouze velká ložnice (pro přespání až 4 dospělých osob) a galerie, poskytující žádoucí kontakt s přízemím. Oproti výchozímu zadání byl provoz patra zredukován o dobrou polovinu. Společně s vyvýšeným obývacím pokojem musela být odstraněna jedna ložnice.
Suterén stavby prošel opačným vývojem. Proces zmenšování byl rázně vystřídán mechanismem zvětšování. Rozhodně tak nezůstalo u pouhé jedné místnosti (tak jak bylo původně plánováno). Výsledná sestava je mnohem bohatší. Přítomen je nejenom multižánrový sklad, kóje na ovoce a zeleninu, ale také technická místnost domu (dost možná i venkovního bazénu), samostatná toaleta a vinný sklípek s vestavěnou vinotékou a degustační lavicí.
Filosofie domu
O samotné hmotě bylo pojednáno výše. Elementární objem zastřešený symetrickou sedlovou střechou byl vymyšlen dávno před návštěvou pozemku, avšak v tomto případě lze hovořit o právoplatně aplikovaném vesnickém archetypu.
Kompaktní hmota zapadá do místního prostředí jako dílek puzzle do rozestavěné skládačky. Přistřižení tvůrčích křídel je navíc pouze kosmetické. Byť je rozlet omezován navenek, uvnitř se odehrávají hotové manévry. Na malé ploše je praktikována přehlídka utilitárních postupů tradiční / moderní architektury. Prim hraje práce s vnitřním prostorem, přísně je nahlíženo na samotnou ergonomii (ani krok navíc). V předstihu (avšak zcela nezbytně) jsou prověřovány jednotlivé typy zařizovacích předmětů a nábytkových sestav. Inklinace k detailu a kontrastu je plně zřejmá. Stejně tak jako místní materializace a všeobecná snaha o co nejhlubší zakořenění.
Promyšlená vnitřní dispozice je úspěšně následována úzce související perforací obvodového pláště. Okenní výplně nejsou nijak nahodilé a korelují s komplexní geometrickou kostrou domu. Onen vztah není jednostranný, ale naopak – interiér se citlivě odkazuje též na ono vnější - exteriérové. Cíleno je nejenom na bezprostřední funkční plochy (terasa u společenské zóny, venkovní bazén…), ale taktéž na ústřední pohledové body v blízkém okolí (v tomto ohledu je podhorská krajina Beskyd nesmírně plodná).