Nízkoenergetický atypický dům rozdělený na poloviny Praha Dubeč
Ekonomický dům, který architekti navrhli jako 2 totožné poloviny obrácené k sobě zády, a tvořící tak velmi praktický dům.
Charakteristiky
- Navrženo: 2014
- Dispozice: 6+1
- Podlahová plocha: 172 m2
- Zastavěná plocha: 184 m2
Zadání
Přáním klientů byl nízkoenergetický dům s jednoduchým vzhledem. Důraz se kladl na prosklení domu a relaxaci v obývacím pokoji.
Informace o pozemku
Parcela je úzkého obdélníkového tvaru a lze ji klasifikovat jako rovinnou. Z jižní strany pozemek sousedí s novostavbou rodinné domu, nicméně přiléhající pozemek ze severní strany není ještě zastavěn. Parcela je obsluhována místní komunikací ze západní strany. V té jsou uloženy vybudované inženýrské sítě, na které bude dům napojen.
Navrhovaný dům navazuje na uliční linii již stávajících rodinných domů. Jelikož se jedná o úzký podlouhlý pozemek, je toto umístění logické. Umožňuje krátké dopravní propojení domu s místní komunikací a izoluje vnitřní část zahrady, která poskytuje dostatečné soukromí svým obyvatelům.
Řešení
Novostavba nízkoenergetického rodinného domu je řešena jako dvoupodlažní objekt s jednou bytovou jednotkou pro 4 člennou rodinu. Parkování vozidel je zajištěno garáží (1 stání ). Druhé stání je pod krytým přístřeškem, který navazuje na hlavní vstup do domu. V obou případech je tak přístup do domu zajištěn „suchou nohou“.
Dispoziční řešení je přehledné a účelné pro maximální pohodlí rodiny.
Filosofie domu
Půdorysný tvar stavby vychází z podmínek dané parcely. Limitující byl především její úzký, podlouhlý charakter, a proto se stal výchozím geometrickým tvarem obdélník, který byl vytažen na úroveň jednopodlažní hmoty.
Přízemí v sobě ukrývá dvě základní zóny bytu. Je to zóna společenská (kuchyň, stolování, obývací kout ) a veřejná zóna (pracovna, hostinský pokoj a veškerá příslušenství ).
Ve druhém podlaží pak na hmotu kvádru přiléhá hmota krychle. Tato část domu je charakterizována jako zóna klidová. Jsou zde situovány dětské pokoje a ložnice rodičů s veškerým příslušenstvím.
Souvislá hmota domu byla záměrně rozdělena a odlehčena vertikálním řezem, pro který je charakteristické výrazné prosklení. Touto částí domu prochází vertikální komunikace z jedné strany, na druhé je pak umístěn pokoj pro hosty v přízemí a koupelna v patře.
Tento řez tedy významně prohlubuje ve směru horizontálním výše zmíněné funkční dělení domu.
Fasády jednotlivých hmot jsou od sebe odlišeny použitím rozdílných materiálů a barev. Zatímco hmota přiléhající k veřejné komunikaci je řešena elegantní bílou barvou, druhá hmota je řešena obkladem v teplé barvě, která podporuje útulnost soukromé části zahrady.
Masivní prosklení společenského prostoru opticky propojuje interiér se zahradou a významně tak dotváří příjemné prostředí pro spokojené bydlení rodiny.